Odżywianie


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Odżywianie


Ryzyko

Znajdująca się w napojach energetyzujących kofeina, uzależnia tak samo jak przy spożywaniu nadmiernych ilości kawy. Objawy takiego uzależnienia najczęściej zaczynają się do bólów głowy, a przy próbie ograniczenia spożywania pojawia się znużenie i senność. Nie oznacza to, że ciągłe przyjmowanie tych napojów nie wiąże się z poważniejszym ryzykiem. Mogą nam bowiem grozić: rozwój nadciśnienia tętniczego krwi, częste bóle i zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca itp. Dzieje się tak, kiedy spożywana dzienna dawka kofeiny przekracza 600mg, czyli około 8 puszek napoju energetyzującego o pojemności 250ml (zakładając, że 100ml zawiera ok. 30mg kofeiny). Oczywiście jeżeli dodatkowo pijemy kawę lub inne napoje zawierające kofeinę (np.: cola), niebezpieczną dawkę możemy przekroczyć znacznie szybciej.

Przeciwwskazania

Nie każdy powinien stosować tego typu napoje, a powinny ich unikać zwłaszcza:

  • osoby z chorobami serca oraz cierpiący na nadciśnienie; kofeina podnosi ciśnienie i u osób ze schorzeniami układu krążenia, może prowadzić do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu;
  • kobiety w ciąży i matki karmiące piersią; wraz z pokarmem, kofeina przenika do płodu, blokuje wydzielanie hormonu wzrostu i ma niekorzystny wpływ na rozwój dziecka;
  • dzieci i młodzież w okresie rozwoju; z przyczyn podobnych jak w przypadku kobiet w ciąży;
  • osoby z podejrzeniem osteoporozy; kofeina wzmaga wydalanie wapnia z organizmu i osłabia mineralizację kości;
  • alergicy; substancje znajdujące się w napojach mogą powodować reakcje alergiczne i podrażniać żołądek.   

Niezwykle niebezpieczne jest łączenie napojów energetyzujących z alkoholem. Taka mieszanka szybciej się wchłania, przyspieszając proces upojenia alkoholowego. Dodatkowo kofeina działa pobudzająco, przez co nie odczuwamy upojenia. Utrudnia nam to kontrolę ilości wypitego alkoholu, a u niektórych osób może spowodować nagłe skoki ciśnienia.

Kiedy więc stosować takie wspomaganie? Najlepiej jak najrzadziej, w sytuacjach wyjątkowych, kiedy nie mamy możliwości odpoczynku, czy drzemki np. kierowcy w długich podróżach w celu poprawy koncentracji. Pamiętajmy, że napoje energetyzujące dodają energii, ale gdy tylko przestają działać, momentalnie wraca zmęczenie i znużenie. Można je zastępować produktami zawierającymi guaranę, która co prawda nie daje efektów tak błyskawicznie, ale działa przez dłuższy czas.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu