Odżywianie


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Odżywianie


Zalety i zastosowanie

Orkisz spożywany regularnie, dzięki swoim wartościom odżywczym, wpływa korzystanie na cały organizm. Daje na długo uczucie sytości i wpływa korzystnie na samopoczucie. Ponadto dieta orkiszowa:

  • wpływa na spadek cholesterolu we krwi;
  • reguluje przemianę materii (ziarna przyspieszają spalanie, mąka raczej spowalnia), korzystnie wpływa przy wszelkich schorzeniach układu pokarmowego (niestrawność, wzdęcia, wymioty, biegunka, zaparcia, choroba wrzodowa, zapalenie żołądka, celiakia, zespół jelita drażliwego, itp.);
  • wspomaga leczenie cukrzycy (zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę);
  • może być stosowana w okresach osłabienia i o przebytych operacjach;
  • ziarna orkiszu mogą zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych,
  • wspomaga leczenie alergii i zakażeń;
  • poprawia krążenie krwi (znika uczucie zimna w rękach i nogach);
  • wspomaga leczenie wielu chorób (anginy, otyłości, stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera i Parkinsona, reumatyzmu i innych);
  • ponadto jest pomocna w dolegliwościach serca, układu nerwowego; krążenia;
  • wskazana jest także w przypadku nerwic, depresji, spadku nastroju;
  • orkisz wzmacnia także narządy zmysłów i spowalnia procesy ich starzenia.

Oprócz zastosowania w diecie, ziarno orkiszu może być używane jako wypełnienie do poduszek i materacy. W takiej postaci wpływa korzystanie na krążenie, bóle reumatyczne, zapobiega powstawaniu odleżyn i problemom ze snem.

Jako produkt leczniczy, orkisz powinien być odpowiednio przygotowywany. Przede wszystkim nie powinien zawierać domieszek innych ziaren. Podczas gotowania należy unikać naczyń aluminiowych, plastikowych, czy w jakikolwiek sposób uszkodzonych. W miarę możliwości do  przygotowywania orkiszu, nie należy korzystać z kuchni elektrycznej i mikrofalowej.

Systematycznie stosowana dieta orkiszowa regeneruje cały organizm, przywracając zdrowie i dobre samopoczucie. Plusem, w przeciwieństwie do wielu innych dietetycznych surowców,  na pewno jest jego przyjemny smak. Nie ma też w zasadzie żadnych przeciwwskazań do jedzenia orkiszu. Jeśli mimo wszystko nie mamy zamiaru przeprowadzać rewolucji w sposobie odżywiania, to przynajmniej warto do czasu do czasu dodać orkisz do naszego jadłospisu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu