Odżywianie


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Odżywianie


Mleko często opisywane jest jako wspaniały produkt spożywczy, a przez niektórych jego wpływ na organizm oceniany jest nawet jako zbawienny. Jaki wpływ ma więc mleko na nasze zdrowie i w jakich przypadkach jego działanie jest faktycznie cenne dla zdrowia?

  • Spożywanie mleka jako forma profilaktyki osteoporozy – chodzi głównie o właściwą ilość wapnia dostarczanego do ustroju, szczególnie w okresie wzrostu kośćca (im większa uzyskana w trakcie wzrostu organizmu masa kostna, tym mniejsze ryzyko powstania osteoporozy w wieku dojrzałym).
  • Mleko jako źródło podstawowych składników budulcowych organizmu – głównie białka, ale również tłuszczy, cukrów, witamin, substancji mineralnych (wapnia, fosforu, potasu, sodu, magnezu itd.).
  • Niektórzy zalecają spożywanie mleka i produktów mlecznych w schorzeniach układu pokarmowego, schorzeniach metabolicznych takich jak: otyłość, nadciśnienie, miażdżyca – nie ma jednak badań klinicznych potwierdzających pozytywny wpływ mleka w terapii tych schorzeń.

Wraz z prowadzonymi na szeroką skalę badaniami, pojawia się coraz więcej przeciwników picia mleka. Argumentują swoją postawę głównie zjawiskiem za dużej zawartości w pożywieniu wapnia i fosforu, w stosunku do potrzeb ludzkiego organizmu, co może negatywnie odbijać się na zdrowiu. Także lekarze spotykają się ze schorzeniami spowodowanymi spożyciem białek mleka krowiego, z których najczęstsze to: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, alergiczne zapalenie jelita grubego, enteropatia zależna od białek mleka krowiego, utrata krwi z przewodu pokarmowego.

Spożycie mleka może wywołać nieprzyjemne objawy u osób z niedoborem laktazy (enzym uczestniczący w trawieniu laktozy – najważniejszego węglowodanu wchodzącego w skład mleka). Schorzenie to może być wrodzone, wtórne (w przebiegu schorzeń jelit, u dzieci często w przypadku biegunek rotawirusowych) lub może być uwarunkowane genetycznie, ale ujawniające się dopiero wraz z wiekiem. Objawy nietolerancji laktozy wynikają z fermentacji niestrawionej laktozy, występują zazwyczaj 2-3 godziny po posiłku (mogą pojawić się wcześniej) i najczęściej są to: bóle brzucha, wzdęcia, biegunka.

Aktywność laktazy spada wraz z wiekiem, dlatego u starszych osób również mogą pojawić się objawy nietolerancji po spożyciu produktów mlecznych (przetwory mleczne takie jak jogurty czy kefiry, zawierają mniej laktozy, ponieważ jest ona częściowo rozkładana przez zawarte w nich bakterie).

Podsumowując, mogę  stwierdzić, że picie mleka w zalecanych ilościach (oczywiście liczymy tutaj również produkty mleczne) jest źródłem podstawowych składników energetycznych, budulcowych, jak również ważnych witamin i będzie cennym składnikiem zdrowej diety.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu