Odżywianie


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Odżywianie

Obecnie coraz częściej ludzie powracają do stosowania preparatów znanych jako lecznicze, przez ich babcie i prababcie. Poniżej przedstawię niektóre z nich, należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie z nich posiadają udowodnione naukowo działanie.

Aloes

Liczy ponad 300 gatunków, z których najbardziej znanym jest Aloe Vera (Aloes zwyczajny), pochodzący z terenów Afryki i Azji Mniejszej, powszechnie stosowany w wielu preparatach. Jakie działanie przypisuje się Aloe Vera? Jego miąższ zawiera mnóstwo biologicznie czynnych substancji m.in. aminokwasy; szereg witamin(B,C,A i in.); związki mineralne wapnia, magnezu, cynku, fosforu, żelaza; nienasycone kwasy tłuszczowe; kwas salicylowy; fenole; saponiny, jedno- i wielocukry. Z Aloesu produkuje się kremy, żele, napoje, tabletki, w zasadzie można kupić preparaty zawierające Aloes w każdej znanej postaci. Przypisuje się im działania przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przyśpieszające proces gojenia, pozytywnie wpływające na proces gojenia ran, naprawy i wzrostu skóry, przeczyszczające, pomocne w leczeniu i prewencji kamicy nerkowej, w leczeniu trądziku.

Eukaliptus

Rodzaj drzew i krzewów, zawierający w sobie ponad 600 różnych gatunków pochodzących z Australii, Nowej Gwinei, Indonezji. Liście eukaliptusa stanowią główne pożywienie dla koali, ale również wytwarza się z nich olejek eukaliptusowy. Olejek ten zawiera cyneol – substancja o działaniu drażniącym błonę śluzową oskrzeli i pobudzającą gruczoły górnych dróg oddechowych do wydzielania. Stosowany jest w formie inhalacji w przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych oraz zewnętrznie do nacierania w bólach mięśniowych i stawowych.

Dziurawiec

Jest rodzajem krzewów i bylin liczącym ponad 350 gatunków. Gatunkiem używanym w ziołolecznictwie jest Dziurawiec zwyczajny. Zawiera flawonoidy (hiperozyd, rutyna), olejek eteryczny, kwasy wielofenolowe, fitosterole oraz substancję uczulającą na działanie światła – hiperycynę. Przypisuje się mu działanie uspokajające, przeciwdepresyjne, rozkurczowe, wzmacniające naczynia, dezynfekujące oraz korzystny wpływ na skórę. Zalecany do stosowania w bólach kolkowych, w chorobach wątroby przebiegających ze zmniejszoną produkcją żółci, w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w stanach nadmiernej łamliwości i przepuszczalności naczyń krwionośnych, w psychozach i stanach nerwicowi-depresyjnych, do stosowania zewnętrznego w trudno gojących się ranach, w zapaleniach błon śluzowych jamy ustnej, dziąseł i gardła. Ludzie stosujący preparaty dziurawca powinni unikać opalania się, ponieważ można łatwo nabawić się oparzeń słonecznych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu