Odżywianie


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Odżywianie

Coraz bardziej modny staje się zdrowy tryb życia. Wiąże się on zarówno z regularnym uprawianiem sportu, jak również ze zdrowym odżywianiem. Często widzimy na opakowaniach żywności, a także kosmetyków oznaczenie BIO. Czy jednak wszystkie tego typu produkty są zdrowe i czy warto je stosować?

Co to są produkty BIO?

W ten sposób określane bywają produkty wytwórstwa ekologicznego. Wszystko zaczyna się już na etapie uprawy surowców. Produkcja ekologiczna:

 • nie dopuszcza stosowania żadnych nawozów sztucznych, wszelkie stosowane nawozy są naturalne (np. obornik, komposty);
 • środki ochrony roślin to preparaty roślinne i mineralne;
 • również w ekologicznej hodowli zwierząt dba się o naturalną paszę, wyściółkę i możliwość ruchu na świeżym powietrzu;
 • w produkcji ekologicznej niedopuszczalne są żadne modyfikacje genetyczne;
 • gospodarstwa ekologiczne położone są w najczystszych rejonach kraju, co z kolei pomaga wykluczyć zanieczyszczenia z powietrza, powstające w wyniku bliskiego sąsiedztwa zakładów przemysłowych, czy dróg szybkiego ruchu;
 • jakość gleby i nasłonecznienia wpływa na zwiększenie o ok. 30% zawartości witamin i składników mineralnych w pokarmach BIO. Podaje się także, że wytwarzane tą metodą mięso zawiera mniej tłuszczu, a jaja zawierają mniej niskiej jakości kwasów tłuszczowych.

Produkcja w zgodzie z naturą obejmuje także sposób przechowywania i przetwarzania płodów rolnych, tak aby w jak największym stopniu zachować naturalne walory odżywcze surowców. Procentuje to także doskonałymi walorami smakowymi tych produktów.

Certyfikaty

Ze względu na wymagający proces produkcji wyroby ekologiczne są droższe od tych wytwarzanych przemysłowo. Dlatego wielu producentów chętnie reklamuje swoje produkty jako naturalne i ekologiczne, choć nie zawsze nimi są. Dlatego niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na to, czy dany produkt posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego pochodzenie i jakość. Nie wystarczy wielki napis BIO, na opakowaniu powinna być podana:

 • dokładna nazwa i numer jednostki certyfikującej;
 • symbol jednostki certyfikującej;
 • napis: "Rolnictwo ekologiczne System kontroli WE" lub "produkt rolnictwa ekologicznego";
 • numer atestu;
 • dokładny adres producenta.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu