Odżywianie


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Odżywianie

Propolis to kolejny po miodzie produkt pochodzący od pszczół, używany przez ludzi również w celach leczniczych. Leczenie propolisem jest jedną ze składowych apiterapii, czyli formy wykorzystania w profilaktyce i terapii chorób, produktów pszczelich.

Propolis jest lepką substancją powstałą z mieszaniny żywicy drzew i krzewów oraz wydzielin gruczołów pszczelich. Pszczołom służy jako kit do uszczelniania pęknięć w ulu i wypełniania nim elementów w jego wnętrzu. W składzie propolisu zawarte jest wiele biologicznie czynnych związków, m.in.: flawonoidy, terpeny, związki fenolowe, estry, alkohole, kumaryny, sterole, kwasy tłuszczowe, mikroelementy. Człowiek odkrył również jego lecznicze działanie na swój organizm, jest ono:

  • antybakteryjne;
  • znieczulające;
  • regenerujące;
  • regulujące ciśnienie;
  • żółciopędne.

Preparaty zawierające propolis dostępne są w postaci nalewek, maści, tabletek, aerozoli, czopków i kropli.

Nalewki propolisowe wykonane są na bazie spirytusu. Można je kupić w gotowej postaci lub wykonać samemu (wystarczy propolis, spirytus i woda). Stosuje się je w przypadkach infekcji górnych dróg oddechowych (grypa, angina, przeziębienia), nakrapiając kilka kropel na łyżeczkę lub kostkę cukru. Dodając kilkanaście-kilkadziesiąt kropli nalewki do herbaty ziołowej lub gorącej wody, można stosować ją w celu płukania gardła. Popularne są również inhalacje przy użyciu wrzątku z dodatkiem kilkudziesięciu kropli nalewki propolisowej. Należy pamiętać, że nalewka propolisowa zawiera alkohol, w związku z czym nie należy po jej spożyciu prowadzić pojazdów.

Maści propolisowe
stosowane są zewnętrznie w celu przyspieszenia gojenia ran i regeneracji tkanek.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu