Odżywianie


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Odżywianie

Jednym z najpopularniejszych środków medycyny naturalnej jest siemię lniane, głównie ze względu na różnorodność jego zastosowań. Nasze babcie zachwalały co najmniej kilka z nich, ale czy na pewno każdy może sięgnąć po nie w razie potrzeby?

Siemię lniane

Innymi słowy są to nasiona lnu zwyczajnego, mające zastosowania głównie w zielarstwie. Są cenionym surowcem ponieważ zawierają niezbędne dla naszego organizmu:

 • kwasy tłuszczowe (min. z rodziny omega 3),
 • błonnik,
 • białka (o bardzo korzystnym zestawieniu aminokwasów),
 • witaminy z grupy B,
 • magnez (100 gram nasion zaspokaja aż 106% dziennego rekomendowanego spożycia),
 • żelazo i cynk.

Siemię stosuje się zazwyczaj po namoczeniu całych lub rozgniecionych ziaren. Można też przygotować wywar, jak również w używać go w postaci zmielonej, jako dodatek do potraw. Ziarna lnu w zasadzie nie mają smaku, jedynie po zmieleniu uwalniają gorzkawy posmak. Często stosowane są także jako dodatek do karmy zwierzęcej.

Zastosowanie

W przypadku zastosowania wewnętrznego siemię jest pomocne zazwyczaj w dolegliwościach przewodu pokarmowego i oddechowego (wpływa przede wszystkim osłonowo i stabilizująco). Ma także działanie powlekające, zmiękczające i przeczyszczające, ze względu na bardzo dużą ilość substancji śluzowych.

 • W problemach układu pokarmowego, ze względu na swoje regulujące działanie, siemię stosowane jest szeroko (biegunki, zaparcia), zapewnia właściwą perystaltykę jelit, nieocenione jest w nadkwasocie, różnorakich nieżytach, czy wrzodach.
 • Siemię lniane obniża poziom złego cholesterolu w organizmie (LDL), czego już nie możemy powiedzieć o oleju lnianym, choć i tak jest on najzdrowszym olejem na świecie.
 • Jest bardzo bogate w łatwo przyswajalne białka, zwłaszcza niezbędne aminokwasy, które nie są syntezowane w organizmie i muszą być dostarczane w pożywieniu.
 • Jego spożycie zalecane jest także w profilaktyce przeciwnowotworowej, ze względu na zawartość fitoestrogenów o aktywności przeciwutleniaczy.
 • Stosuje się go także w przypadku suchego kaszlu; zalecany jest dla osób w dużym stopniu eksploatujących swoje struny głosowe. Wpływa on bowiem na nawilżenie śluzówki.

Wśród zastosowań zewnętrznych najpopularniejsze jest używanie siemienia jako odżywki do włosów. Wspomniany śluz świetnie nadaje się do nawilżenia suchych i zniszczonych włosów. Znajduje także zastosowanie w kosmetyce, jako składnik maseczek i kremów.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu