Odżywianie


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Odżywianie


Na co należy zwrócić uwagę?

Spożywając siemię lniane, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze ze względu na dużą zawartość błonnika przyjmowanie lnu powinno się zacząć od małych dawek i dopiero po pewnym czasie można stopniowo je zwiększać. W przeciwnym razie może mieć ono działanie silnie przeczyszczające, zwłaszcza u osób z zespołem jelita drażliwego.

Ze względu na dużą zawartość tłuszczów, a przede wszystkim kwasów tłuszczowych, siemię lniane jest bardzo podatne na jełczenie. Z tego względu należy chronić je przed dostępem światła i ciepła. Najkorzystniej jest przechowywać je w postaci ziaren, wówczas można je używać przez okres roku. Natomiast w stanie zmielonym siemię jest zdatne do spożycia tylko kilka miesięcy, a w przypadku oleju już tylko kilka tygodni.

Nasiona lnu zawierają lignany, będące źródłem fitoestrogenów (hormonów roślinnych) i chociaż generalnie wykazują one pozytywny wpływ, to jednak nie zbadano konsekwencji przyjmowania ich w dużych dawkach. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem. Siemię lniane, jak wiele innych naturalnych produktów, zawiera też niewielkie dawki związków cyjanowych. Nasz organizm posiada naturalną zdolność radzenia sobie z ich znikomymi ilościami, dlatego najbezpieczniej jest nie przekraczać dziennego spożycia siemienia w ilości 3 łyżeczek dziennie.

Jak bezpiecznie spożywać?

Aby siemię przyniosło naszemu organizmowi jak najwięcej korzyści i nie powodowało ewentualnych działań niepożądanych, powinniśmy przestrzegać kilku zasad:

  • siemię lniane należy spożywać z dużą ilością wody, ze względu na znaczną zawartość błonnika,
  • wprowadzanie do diety zaczynać od małych dawek, które można stopniowo zwiększać,
  • najkorzystniejszą firmą, dla najbardziej efektywnego spożytkowania składników siemienia jest postać zmielona.

Takie stosowanie z pewnością jest bezpieczne i pomimo kilku możliwych działań niepożądanych  z pewnością spożywania lnu przynosi więcej korzyści, niż ewentualnych zagrożeń.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu