Odżywianie

fot. sxc.hu


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia, Odżywianie

Sól kuchenna nazywana jest przez naszych dziadków „białą śmiercią”. Skąd wzięło się to określenie? Czy zdajemy sobie sprawy jak duże ilości soli spożywamy na co dzień, w porównaniu do zapotrzebowania naszego organizmu na ten składnik?

Zalety soli kuchennej, czyli chlorku sodu (NaCl), znane są od tysięcy lat, jednak nasi przodkowie spożywali niewielkie jej ilości. To rozwój przemysłu spożywczego sprawił, iż zaczęliśmy spożywać nadmierne ilości soli, do których nasz organizm nie jest przygotowany. Uznaje się, iż dzienne zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na sól wynosi ok. 1 g. Tymczasem w Polsce spożycie soli jest jednym z najwyższych w Europie i sięga ok. 15 g/dobę. Skąd tak wysokie spożycie soli w naszym kraju? Wynika to z pewnością z naszych przyzwyczajeń żywieniowych (dosalamy dosłownie wszystko), ale również większość z nas nie zdaje sobie sprawy ile soli znajduje się w poszczególnych gotowych produktach spożywczych. Często na etykietach produktów spożywczych nie ma podanej zawartości soli lub jest podana zawartość sodu, którego nie kojarzymy z solą kuchenną. Należy jednak pamiętać, że 1 gram soli kuchennej (NaCl) to 0,4 grama sodu i 0.6 grama chloru. Spożywamy nie tylko za dużo chlorku sodu, ale również innych substancji zawierających w swoim składzie sód jak benzoesan sodu, czy glutaminian sodu.

Dlaczego nadmiar soli kuchennej jest szkodliwy?

Nadmierne spożycie sodu (najczęściej w postaci soli kuchennej) jest czynnikiem ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych, o czym świadczy wiele przeprowadzonych badań. Przyczynia się on do rozwoju nadciśnienia tętniczego, zwiększa ryzyko udaru mózgu, nasila niekorzystny przerost lewej komory serca. Według naukowców sód może mieć wpływ na rozwój nowotworów żołądka. Może zmniejszać skuteczność leków obniżających ciśnienie tętnicze. Wg. zaleceń Towarzystw Kardiologicznych osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny spożywać do 5 g soli dziennie (1 płaska łyżeczka herbaciana). Osoby z nadciśnieniem tętniczym, bądź z wysokim prawidłowym ciśnieniem tętniczym (ale już zagrożone rozwojem nadciśnienia) powinny szczególnie postarać się ograniczyć spożycie soli kuchennej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu