Odżywianie

fot. sxc.hu


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia, Odżywianie


Jak ograniczyć spożycie soli kuchennej?

Uważa się, iż 60% spożywanej soli dodawana jest do posiłków podczas ich przygotowywania w domu. Dlatego na ten aspekt powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Solniczki powinny zniknąć z naszych stołów.

  • Postaraj się podczas przyrządzania posiłków zastąpić sól innymi przyprawami, np. ziołami - zarówno świeżymi jak i suszonymi (np. bazylią, koprem, pietruszką, oregano, tymiankiem, papryką), czosnkiem, sokiem z cytryny. To, czego użyjesz zależy od Twojej wyobraźni i smaku.
  • Unikaj gotowych mieszanek przyprawowych, gotowych kostek rosołowych - zawierają w swoim składzie dużo soli.
  • Niewielkie ilości soli zawierają świeże produkty, więc nie dosalaj ich.
  • Postaraj się unikać produktów konserwowych (konserw mięsnych, rybnych). Wybieraj raczej świeże mięsa i ryby, przygotowując je sam w domu bez dodatku soli.
  • Duże ilości soli znajdują się w wędlinach, żółtych serach, serach pleśniowych.
  • Unikaj solonych orzeszków, paluszków, krakersów, chipsów.
  • W pieczywie również mogą znajdować się duże ilości soli - 1 kromka chleba może zawierać jej ok. 0,5 g. Na rynek wchodzą już pieczywa z zmniejszoną zawartością soli.
  • Zwracaj uwagę na etykiety produktów spożywczych pod kątem zawartości soli kuchennej, bądź sodu pod różnymi jego postaciami. Coraz więcej producentów żywności umieszcza zawartość tych składników na etykietach swoich produktów.
  • Wybieraj wody mineralne ubogo sodowe, czyli zawierające mniej niż 100mg sodu na litr.
  • Zamiast tradycyjnej soli kuchennej możesz używać tzw. sole dietetyczne, w których sód zastąpiony jest innymi pierwiastkami np. magnezem.

Do słonego smaku jesteśmy przyzwyczajeni, a nie uzależnieni i z pewnością możemy się od niego odzwyczaić. Proces ten może jednak potrwać kilka, kilkanaście tygodni. Zapominając o soli kuchennej, poznamy prawdziwy smak potraw, równocześnie poprawiając kondycję naszego organizmu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu