Odżywianie

fot. sxc.hu


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Odżywianie

Choć większość osób na hasło: „woda mineralna” jednym tchem wymienia, królujące na sklepowych półkach marki, niewielu z ich zdaje sobie sprawę, że lecznicze działanie wód, znane było w medycynie już od najdawniejszych czasów.

Na temat zalet krenoterapii, czyli picia wód źródlanych o specyficznym, unikalnym składzie mineralnym, wypowiadał się już ojciec medycyny – Hipokrates. Jednak naukowe opracowania na ten temat pojawiły się dopiero w wieku XVII , wtedy też  powstawały pierwsze pijalnie wód w miejscowościach uzdrowiskowych.

Moda na wodę


W ciągu ostatnich lat wydobycie wód mineralnych wzrosło kilkadziesiąt razy, ponieważ szturmem zdobyły one serca i podniebienia ludzi na całym świecie. Jednak jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych wody mineralne w butelkach były dopiero pieśnią przyszłości na polskim rynku. Wodę pito prosto z kranu, a moda na butelkowane wody wraz z rozwojem rynku przyszła z krajów zachodnich, gdzie królowały snobistyczne marki jak: Perrier, Evian czy Volvic. Polacy szybko podchwycili trend, a sprzedaż butelkowanej wody poszybowała w górę. Półki sklepowe zapełniły się różnorodnymi odmianami wód oraz ich wersjami smakowymi, a Polska stała się jednym z głównych producentów butelkowanych wód w Europie.

Woda zdrowia doda

Organizm człowieka zbudowany jest w 70% z wody. Choć bez jedzenia można się obyć przez kilka tygodni, to bez wody człowiek może przeżyć jedynie kilka dni. To właśnie dzięki niej organizm może funkcjonować prawidłowo, ponieważ woda bierze udział w transporcie składników odżywczych do tkanek i komórek, reguluje ciśnienie tętnicze i temperaturę ciała, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i podnosi odporność.

Brak wody w organizmie objawia się dużo szybciej, niż niedobór pożywienia. Rozpoczyna się: spadkiem koncentracji, zaburzeniami pamięci i widzenia, bólami głowy, a następnie pojawiają się omdlenia, zawroty głowy, kłopoty z trawieniem oraz dolegliwości sercowe.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu