Psychologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Psychologia

Harmonię można zdefiniować jako współistnienie, symbiozę, spokój i wspólnotę. Można by mnożyć wyrażenia, ale harmonia najlepiej oddaje wszystkie emocje i stany w nich ukryte. Innymi słowy jest to pełnia spokoju ducha, bez problemów, trudnych wyborów, zmartwień, a jednocześnie stan pełnej zgody z drugą osobą.

Taki moment to świat idealny, a my na co dzień obracamy się w zgiełku dnia codziennego. Otaczając nas rzeczywistość zakłóca ten spokój, dostarcza problemów, z którymi musimy się codziennie zmierzać.

Skoro wiemy już czym jest harmonia, zastanówmy się nad znaczeniem związku dwóch osób? Związek w pierwszej kolejności kojarzymy z zaufaniem i miłością ludzi, którzy chcą ze sobą iść przez życie, wspólnie dokonywać wyborów, dążyć do razem wytyczonych celów. Gdy patrzymy na szczęśliwą i uśmiechniętą parę - sądzimy, że to taki udany i harmonijny związek. Ale czy aby na pewno? Czy nie jest to gra pozorów, chwilowa scenka na pokaz?

A więc jak to jest z tą harmonią?

Każda para musi podejmować decyzje (codzienne, czasem banalne wybory), które często są początkiem łańcuszka kolejnych działań. Jednak ważne jest, aby te wybory były ich wspólnymi. Często się bowiem zdarza, że pragnie się czegoś innego niż nasz partner. Może to być to różnica zdań w doborze koloru ścian w mieszkaniu, wyborze filmu w kinie, czy przy decyzji co do kierunku wyjazdu wakacyjnego. Różne mamy potrzeby, ale jak zrobić, aby ostateczne wybory były podjęte wspólnie?

Każdy człowiek ma swoje własne wymagania, swoje wizje, swoje zdanie na każdy temat. A w związku to zdanie powinno być wspólne! Bo taki zjednoczony front podejmowanych decyzji jest wyznacznikiem udanego związku i harmonii, która w nim powinna panować, zgody dwojga, razem będących ludzi. Należy jednak pamiętać, że muszą być to decyzje podjęte w zgodzie z własnym sumieniem. Nie może być tak, że jedna z osób nie zgadza się z wyborem, ale nic nie mówi, bo nie chce się kłócić. Dyskusje, nawet te burzliwe, a czasem kłótnie wcale nie zakłócają obecnej harmonii, a wręcz przeciwnie - korzystnie wpływają na związek. Nie twierdzę, że są konieczne, ale nie należy ich unikać za cenę własnych przekonań. Ważne jest, aby mieć swoje zdanie i rozmawiać o nim z partnerem, próbować go przekonać, a czasem pójść na kompromis. Niektórzy zapytają, a co ma ustępowanie wspólnego z harmonią? Otóż ma! Tak jak nie istnieją dwie identyczne krople wody, tak nie istnieje dwoje ludzi o identycznych charakterach, przekonaniach i potrzebach. Gdyby tak było świat byłby szary i nudny. Jedynie różnice zdań, dyskusje i różnorodność dodają życiu kolorytu. W konfrontacjach, czasami musimy ustąpić, aby innym razem to partner ustąpił nam. Jednak nie można zapominać o jego wątpliwościach i zdaniu. Nie wolno potraktować ich obojętnie tylko dlatego, że wcześniej my ustąpiliśmy. Do wszystkiego należy podchodzić z umiarem i rozsądkiem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu