Psychologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Laryngologia, Psychologia


Diagnostyka i leczenie niedosłuchów

Aby zdiagnozować niedosłuch, trzeba udać się do lekarza i wykonać bania słuchu. Najpierw lekarz zbiera dokładny wywiad, dotyczący charakteru objawów i dokonuje badania narządu słuchu. Między innymi wykonuje próby stroikowe oraz zleca badanie audiometryczne. Niekiedy istnieje konieczność rozszerzenia diagnostyki o dodatkowe badania laboratoryjne oraz obrazowe (np. tomografię komputerową głowy).

Leczyć niedosłuch można na kilka sposobów. Najprostszym i najczęstszym jest usunięcie woskowiny oraz podawanie antybiotyków w przypadku stanów zapalnych, niekiedy jednak konieczne jest leczenie chirurgicznie. Dodatkową poprawę słyszenia w niedosłuchu czuciowo-nerwowym uzyskuje się za pomocą aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych.

Zapobieganie

Jeśli chodzi o samo zapobieganie, aby uniknąć problemów ze słuchem powinniśmy stronić od hałasu. Młode kobiety powinny szczepić się przeciw różyczce (szczególnie jeśli dotąd jej nie przechodziły, a planują w niedługim czasie zajść w ciążę) oraz unikać leków ototoksycznych (chininy, streptomycyny i gentamycyny), jeśli spodziewają się już dziecka. Każdy noworodek powinien mieć wykonane badanie słuchu. Natomiast w pracy o dużym natężeniu hałasu należy koniecznie używać środków ochrony osobistej – słuchawek tłumiących, bądź stoperów.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu