Psychologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychiatria, Psychologia


Nie od razu pewność zbudowano...

Gdy patrzysz na aktorów, bądź prezenterów telewizyjnych ich śmiałe, otwarte zachowanie wydaje ci się naturalne a jednocześnie nieosiągalne? A tymczasem z badań prowadzonych przez światowej sławy psychologa prof. Philipa Zimbardo wynika, że w taki sam sposób w określonych sytuacjach mogą zachowywać się ludzie bardzo nieśmiali, tzw. „nieśmiali ekstrawertycy”. Dowodzi to ogromnego zróżnicowania postaw osób z problemem nieśmiałości. Wiąże się ona bowiem z silnym lękiem odrzucenia i ogromną potrzebą akceptacji. Te skrajne uczucia uaktywniają się tym mocniej, im bardziej zależy nam na dobrym wrażeniu. W tym wypadku można wykorzystać doświadczenia sportowców. Każdy trener swoim podopiecznym będzie powtarzał, że w sporcie nie liczy się cel, lecz droga ku niemu. I na tej drodze warto się skupić. Pomyśl o swoich silnych stronach. Na pewno masz takie – czy to wiedzę z jakiejś dziedzinie, czy humor, a może świetnie gotujesz, znasz obce języki, uczysz się tańca? Przeanalizuj i zaplanuj, jak możesz to wykorzystać w określonej sytuacji. „Jestem nieśmiały” zastąp: „umiem świetnie gotować, mogę coś przyrządzić?”, albo „właśnie w radiu leci niesamowity standard jazzowy, opowiem wam o tym”. Jak widzisz nie trzeba do tego specjalnych kursów ani predyspozycji.

Metoda drobnych kroczków

Nie porywaj się z motyką na słońce. Zaplanuj kolejne etapy opanowywania nieśmiałości. Pamiętaj, że jej mechanizmy rozwijały się u ciebie wiele lat, więc na oswobodzenie z nich też potrzebujesz czasu. Dla ułatwienia zrób listę sytuacji, które cię onieśmielają, stopniując je od najbardziej, do tych najmniej stresujących. Osiągaj kolejne cele zaczynając od samego dołu - czyli od czynności, które przychodzą ci ze względną łatwością. Dla przykładu może to być: „dzień dobry” powiedziane sąsiadowi z naprzeciwka, uśmiech do sprzedawczyni ze sklepu, w którym często kupujesz, podjęcie rozmowy z listonoszem. Jeśli osiągniesz ten etap, idź dalej. Zaproś do siebie co najmniej dwie znajome osoby, np. na wspólne słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów, zaangażuj się na studiach do kółka naukowego, wybierz na przyjęcie do znajomych. Jak widzisz, te sytuacje otwierają cię na coraz to nowe i szersze kontakty z ludźmi. Staraj się nie przeskakiwać punktów na swojej liście, unikniesz w ten sposób rozczarowania.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu