Psychologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychologia


Przebaczenie nie oznacza zapomnienia

Przebaczenie nie oznacza, że zapomnimy o wyrządzonych lub uczynionych krzywdach. Wręcz przeciwnie, by przebaczyć trzeba się ponownie skonfrontować z tym, że jesteśmy ofiarą lub oprawcą. Przebaczenie jest w jakimś sensie procesem ciągłym w czasie. Jest rezygnacją z odwetu, z zemsty w każdym momencie, gdy te przychodzą nam na myśl. Jest wreszcie wyborem. Wyborem, który przychodzi nie bez trudu i nie bez wątpliwości. Zapomnienie, wymazanie przewinień nie oznacza, że się je wybaczyło, a jedynie tyle, że się od nich ucieka, jakby nie istniały lub były nieważne. Takie postępowanie zazwyczaj ma odwrotny skutek, im dalej uciekamy, tym szybciej doganiają nas zmory minionych wydarzeń.

Wybaczyć sobie, aby móc wybaczać innym

Aby móc wybaczać innym na początku trzeba nauczyć się wybaczać sobie. Zaakceptować słabości, wady, przyjąć fakt, że zamierzenie lub nie wyrządziło się innym krzywdę. Przyjęcie tej części siebie, która jest w stanie czynić zło, jest ogromnie istotnym krokiem do rozumienia wyborów innych ludzi, do gotowości przebaczania bez stawiania się ponad nimi. Wybaczyć sobie oznacza zrozumieć, że jest się niedoskonałym, że ma się rysy. Dobrze by było każdy dzień kończyć pogodzeniem z samym sobą, przebaczeniem za to wszystko co przeciw innym i przeciwko sobie uczyniliśmy.

Czy zawsze jesteśmy w stanie wybaczyć?

Przebaczenie może dotyczyć drobnych występków, chwilowych zaniechań, działań powodowanych przez lenistwo lub jakiś rodzaj wewnętrznej niemocy, ale też zdrady w jej fizycznym i psychicznym wymiarze, narażenia zdrowia, utraty życia. Słowem, przebaczenie może dotyczyć każdego człowieka, a także wszystkich aspektów życia. Stopień trudności z jakim przychodzi nam przebaczać i prosić o przebaczenie, jest więc mocno zróżnicowany. Bywają zadry i winy, z których nie potrafimy sami się oswobodzić, wtedy niezbędna okazuje się współpraca z psychoterapeutą. Podczas psychoterapii możliwe jest odkrycie i nazwanie emocji, wypracowanie metod nauki ich uzewnętrzniania bez poczucia winy, bez przeświadczenia o tym, że jest się złym człowiekiem, jeśli czuje się gniew lub złość. Psychoterapia pozwala na rozumienie tego, co się z nami w danej chwili dzieje; uczy uważnego przyglądania się stanom psychiki.

Przebaczenie podarowane innym ludziom jest także darem dla samego siebie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu