Psychologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychologia

„Sukces” - to słowo pojawia się często, jako odpowiedź na zadawane różnym ludziom pytania o to, czego pragną, bądź ku czemu aktualnie zmierzają. Sukces mierzony liczbą naukowych osiągnięć, sportowych medali, zdanych egzaminów, sukces odliczany liczbą lat w związku małżeńskim, zdobyciem upragnionego stanowiska, trudną wyprawą wysokogórską.

Synonimów sukcesu jest tyle, ilu ludzi pragnących go osiągnąć i pod tym względem, jest to „wartość” bardzo subiektywna; wypadkowa unikalnego zestawu cech osobowości, wyznawanych wartości, postaw wyniesionych z rodzinnego domu, oczekiwań oraz fantazji.

Test: Czy jestem pracoholikiem?

Test: Czy jesteś asertywny/a?

Niezależnie od tego czym jest upragniony dla każdego sukces, istnieje kilka cennych wskazówek, które warto zastosować, aby cel ten zbliżył się na wyciągnięcie ręki.

Czym jest sukces? Krok pierwszy

Aby dopomóc sobie w osiągnięciu sukcesu, musimy jasno określić, czym on tak naprawdę dla nas jest. Jakie musi spełnić warunki? Jakiego obszaru ma dotyczyć (czy ma to być udany związek, awans w pracy, dokonania sportowe)? Czy szczerze pragniemy właśnie tego, co wydaje się być dla nas cenne? Ile poświęcimy na to sił i zapału? Ten swoisty rachunek sumienia rzeczy ważnych jest istotny dlatego, że jasne obranie celu pozwala, nie tylko się na nim skupić, wyeliminować to, co może w jego realizacji przeszkadzać, ale też uniknąć rozczarowań na przyszłość. Osoba która pragnie odnieść w danym obszarze swojego życia sukces, powinna stawiać sobie cele o wzrastającej trudności, których osiągnięcie jest realne (zatem jeśli ma być to intratna praca - to warto zacząć od kursu w tym kierunku, następnie stażu, później rozeznania rynku pracy; jeśli szczupła sylwetka - to etapowo zrzucanie wagi, rozplanowany odpowiednio model ćwiczeń, kontrolę postępów), a kolejne etapy możliwe do weryfikacji.

Składniki sukcesu

Sukces jest wypadkową wielu czynników. Zasobów własnych (na które mamy wpływ i możemy je modyfikować) takich jak: determinacja w osiąganiu celu, upór, pracowitość, systematyczność, zasób wiedzy i praktyki życiowej oraz zdarzeń na które nie mamy wpływu, a które można by nazwać dziełem przypadku, zrządzeniem losu, szczęściem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu