Psychologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychologia


Prymat inteligencji a wytrwałość? Co decyduje

Wysoka inteligencja (rozumiana jako zdolność rozwiązywania logicznych zadań, szukania alternatywnych wyjść, przyswajania informacji i opracowywania ich) z pewnością okazuje się istotna w obszarze takim jak zdobywanie edukacji: dostanie się do elitarnych szkół, ukończenie prestiżowych studiów, czyli cały wyjściowy potencjał. Czy jednak przesądza o wszystkim? Jak się okazuje w praktyce, poza inteligencją nie mniejszą rolę odgrywa osobiste zaangażowanie i determinacja. To te dwie cechy pozwalają, mimo przeszkód i trudności trwać przy obranym celu i nadal go realizować.

Wewnętrzny obraz siebie

Wewnętrzny obraz siebie ma istotny wpływ na to, w jaki sposób realizujemy powierzone nam zadania, jakich wyzwań się podejmujemy oraz jak oceniamy pozytywne i negatywne rezultaty swoich wyborów. Ludzie o niskiej samoocenie skłonni są sukcesy traktować jako działo przypadku, a porażki jako efekt własnych działań, częściej odstępują od realizacji trudniejszych zadań, rzadko podejmują ryzyko. Osoby o wysokiej samoocenie częściej natomiast przypisują sukcesy własnym możliwościom, a porażki zewnętrznym czynnikom. Sukces jest inwestycją sił, czasu, ale też inwestycją z odrobiną ryzyka w tle. Podejmując pewne ryzyko, możemy zyskać lub stracić, nie podejmując go jednak, zawsze stoimy w miejscu, a zatem nie zbliżamy się nawet na krok do upragnionego celu.

Wyobraźnia na straży sukcesu

Sukces to nie dzieło przypadku choć i ten może zagrać w nim jedną z wielu ról. To raczej plan, którego wykonania podejmujemy się angażując determinację, czas, nasze siły i pragnienia. Na każdym etapie jego wypełniania mogą spotkać nas kryzysowe momenty, problemy, nieoczekiwane zdarzenia, które trzeba będzie pokonać. Być może części z nich nie zdołamy przewidzieć, ale warto obierając cel przeprowadzić w wyobraźni rodzaj symulacji, obejmującej różne scenariusze. W podobny sposób trenowani są sportowcy, wielokrotnie ćwiczą zachowania w aranżowanych, w różny sposób warunkach (ucząc się alternatywnych rozwiązań w kryzysie), które będą mogli wykorzystać w realnych zadaniach.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu