Psychologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychologia

Seks niewątpliwie jest ważną częścią życia. Satysfakcja w tym obszarze przekłada się na spełnienie w wymiarze fizycznym, emocjonalnym, psychicznym, społecznym. Seks towarzyszy kobiecie przez całe życie, pogłębia więzi partnerskie, służy prokreacji, buduje samoakceptację, rozładowuje napięcie.

Nie oznacza to bynajmniej, że życie erotyczne jest stałe w czasie i w swym charakterze oraz o niezmiennej intensywności. Wręcz przeciwnie, ewoluuje, przeobraża się, jedne potrzeby wygasają, inne pojawiają się. Na drodze do udanego seksu stają momenty krytyczne, punkty zwrotne takie jak poród, menopauza, zabiegi ginekologiczne itd. Warto jednak pamiętać, że bliskość jaką daje fizyczny kontakt, trudno zastąpić w jakikolwiek inny sposób.

"Seks w oparach hormonów" czyli życie seksualne kobiety w czasie ciąży

W czasie ciąży kobieta zmienia się fizycznie i psychicznie, dostosowuje do warunków, w których prawidłowo będzie mógł się rozwijać jej płód. Początkowo zmiany te są dyskretne, odczuwalne bardziej przez nią samą (w postaci zmian apetytu, nastroju, wahań wagi, stanów osłabienia, zmian nastroju itd.). Później przybierają większą ekspresję (powiększa się obwód brzucha, piersi stają się bardziej spoiste i bolesne, narządy rodne ulegają przekrwieniu, okolice intymne są czułe na podrażnienia). Kontrolę nad kobietą przejmują hormony. W obszarze psychiki pojawiają się pragnienia i oczekiwania związane z przyjściem na świat malucha ale też i obawy o jego zdrowie, przebieg ciąży i porodu, strach przed zmianą fizyczną oraz przyszłą rolą matki, w której trzeba będzie się jakoś odnaleźć. Te wszystkie sytuacje mogą osłabić pożądanie (za sprawą hormonów, senności, zmęczenia), wprowadzić do seksu obawę o bezpieczeństwo ciąży oraz poczucie mniejszej atrakcyjności dla partnera.

Potencjalnie, a praktycznie? Seks poza szczególnymi przypadkami w trakcie trwania ciąży nie jest zabroniony. Kobiety, które unikają go za wszelką cenę, prawdopodobnie w seksie nastawione były na realizację funkcji prokreacyjnej i nie jest on im już po spełnieniu tejże potrzeby niezbędny. Poza tą grupą, pragnienie bliskości fizycznej u większości kobiet ciężarnych nie zanika, zmienia się jednak w potrzebę czułości, bliskości i opieki ze strony mężczyzny. Można w tym szczególnym momencie pomyśleć o innych alternatywach seksualnych: seksie oralnym, hiszpańskim, masażu erotycznym z olejkami. Kobieta w ciąży może uprawiać seks z penetracją pochwową przy zachowaniu ostrożności i dobraniu odpowiedniej seksualnej pozycji (bezpieczne są te, w których nie dochodzi do głębokiej penetracji np. pozycja na "łyżeczkę"). Jeśli ma obawy co do zdrowia własnego lub zdrowia dziecka, warto tę kwestię skonsultować z ginekologiem. Lekarz dostarczy kompetentnych informacji oraz stwierdzi, czy dla płodu nie ma w tym względzie zagrożenia.

Seks to płynący od partnera komunikat: "potrzebuję cię", "pragnę", "nadal jesteś dla mnie atrakcyjny/atrakcyjna". Brak tego komunikatu może być przyczyną poczucia odrzucenia, odsunięcia się od siebie. Jeśli kobieta przeżywa fizyczny i psychiczny dyskomfort, powinna pamiętać o tym, że partner może mieć trudność w odczytywaniu jej wewnętrznych stanów, a tym samym może czuć się zagubiony. Lekarstwem jak zawsze okazuje się być szczera, spokojna rozmowa.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu