Psychologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Psychologia

Człowiek jest istotą seksualną. Jego seksualność kształtuje się już podczas życia płodowego (kiedy wyodrębniają się zawiązki przyszłych narządów płciowych, a później same narządy), a następnie przechodzi kolejne etapy dojrzałości.

Obejmują one: sferę biologiczną (dojrzałość funkcjonalna i anatomiczna narządów), psychiczną (gotowość do podjęcia aktywności seksualnej, umiejętność tworzenia relacji partnerskiej), społeczną (gotowość przyjęcia roli kobiety, mężczyzny, matki, ojca itd.) oraz kulturową (inicjację przejścia w dorosłość).

Obszar aktywności seksualnej jest niewątpliwie jednym z najważniejszych w życiu człowieka, oddziałuje także w dużym stopniu na jego aktywność na innych płaszczyznach. Czy jest on jednak naszą genetycznie zaszczepioną umiejętnością? Biologiczną determinantą przetrwania gatunku? Intuicyjnym obszarem rozładowania skumulowanych bodźców? Byłoby dużym uproszczeniem tak twierdzić. Seks jest darem poznania, dzięki któremu pogłębiają się więzi międzyludzkie, jest obszarem intensywnego poznawania, którego tajemnice poznaje się przez całe życie.

Seks zdominowany stereotypami

On – dominujący niczym wojownik, ona – czysta i pokorna niczym starożytna westalka. On – zawsze gotowy by sprostać wyzwaniu, a ona – pilnie dochowująca wierności. On – czynny, ona – bierna. Seks zdominowany schematem to niestety częste zjawisko, które ma niewątpliwie umocowanie w kulturalnej cenzurze obyczajowej przypisującej kobiecie i mężczyźnie określone role, postawy, przywileje i piętnującej zachowania, które nie wpisują się w ogólnie panujący obraz.

Mimo tego świat seksu szukał zawsze okrężnych dróg względem wzorców, wyznaczanych przez kulturę i związaną z nią obyczajowość. Dowodem tego, jak bardzo różny obraz prezentuje erotyczne zwierciadło, są opowiadania markiza De Sade. Przewrotnie ukazują, jak w jednej chwili za drzwiami alkowy nobliwy sędzia zamienia się w erotycznego sadystę, a pobożna dama w wyuzdaną kurtyzanę. W łóżku dominująca kobieta może zamieniać się w uległego anioła, a szef korporacji może zapragnąć smagania pejczem. Reguły jakimi rządzi się erotyka wyznaczają partnerzy, a granicą jest wzajemny szacunek i godność drugiej osoby.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu