Psychologia


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Psychologia

Nieraz zdarzyło ci się, zgodzić na coś wbrew sobie i potem żałować. Jednak przy kolejnej podobnej sytuacji znów nie potrafisz odmówić. Jesteś niezadowolony z siebie i z tego, że ulegasz innym, ale nie potrafisz tego zmienić. Sposobem na życie w zgodzie z samym sobą, a jednocześnie przy sprawianiu przykrości innym, jest sztuka asertywności.

Co to jest asertywność?

Asertywność to umiejętność odmawiania, otwartego wyrażania swoich opinii, poglądów, wartości, w sposób nieraniący innych i bez odczuwania wewnętrznego dyskomfortu. To też umiejętność przyjmowania krytyki, pochwał i ocen, a także świadomość siebie, własnych wad i zalet. W sytuacjach konfliktowych asertywność pomaga osiągnąć kompromis, sprzyja większej elastyczności zachowań, stanowczości, ale też wrażliwości na innych. To dbanie o dobrze pojęty interes własny (umiesz ocenić, co jest warte twojego czasu i uwagi), uczciwe postępowanie (szczerze mówisz co myślisz, ale w taki sposób by nikogo nie urazić), uznawanie swojego prawa do wygłaszania opinii i uwag, nie naruszając tym praw innych osób.

Test: Czy jesteś asertywny/a?

Sztuka asertywności oparta jest na założeniu, że każdy człowiek posiada swoje podstawowe prawa. Według specjalisty ds. public relations, Herberta Fensterheima 5 podstawowych praw przydatnych na co dzień to:

  • prawo do robienia tego, co chcesz – dopóki twoja działalność nie rani kogoś innego;
  • prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie – nawet jeśli rani to kogoś innego; dopóki twoje intencje nie są agresywne, lecz asertywne;
  • prawo do przedstawiania innym swoich próśb – dopóki uznajesz, że druga osoba ma prawo odmówić;
  • prawo do przedyskutowania i wyjaśnienia problemu z drugą osobą – nawet w sytuacji, w której prawa poszczególnych osób nie są oczywiste;
  • prawo do korzystania ze swoich praw – jeśli z nich nie korzystasz, to godzisz się na odebranie ich sobie.

Każdy może się nauczyć asertywności, ponieważ jest to umiejętność nabyta.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu