Psychologia


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Psychologia

W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o toksycznej pracy, zjawisku mobbingu i wykorzystywaniu pracowników. Jak stwierdzić, czy nasza praca jest toksyczna i co w tej sytuacji zrobić? Czy jedynym wyjściem jest szukanie nowego miejsca zarobku, czy można sobie inaczej poradzić z tym problemem?

Skąd wiadomo, że nasza praca jest toksyczna?

Jest wiele osób nie przepadających za swoim zajęciem, bo niestety nie miały tyle szczęścia w życiu, żeby robić zawodowo to co lubią. Nie oznacza to jednak, że taka praca musi być dla nich toksyczna.

Test: Czy jestem pracoholikiem?

Test: Czy jesteś asertywny/a?

Oprócz tego jak czujemy się w pracy, ważne jest jak czujemy się przed i po niej. Jeśli już w niedzielę rano paraliżuje nas sama myśl o tym, że w poniedziałek znów idziemy do pracy, a po powrocie z niej jesteśmy wykończeni i nie mamy siły na jakiekolwiek inne działania, to powinno nam to dać do myślenia. Negatywny wpływ pracy objawia się w pierwszej kolejności spadkiem naszej motywacji, później rosnącą niechęcią do wykonywanych obowiązków, spadkiem zaangażowania i ogólną niemocą. Jeśli taka sytuacja przedłuża się, to wkrótce nasz organizm zaczyna wysyłać sygnały ostrzegawcze:

  • rano budzimy się z bólem głowy i nie mamy siły wstać z łóżka;
  • jesteśmy ciągle zmęczeni, apatyczni, brakuje nam energii;
  • mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka);
  • tracimy apetyt, mamy „ściśnięty żołądek” lub wręcz przeciwnie „zajadamy” stres;
  • pojawiają się nerwobóle, kołatanie serca, krótki oddech, duszności;
  • mamy bóle mięśni ramion, pleców;
  • spada nasza odporność, łatwiej się przeziębiamy, łapiemy grypę i anginę.

Długotrwały stres ma bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm. Bywa przyczyną zawałów, depresji, stanów lękowych i choroby wrzodowej. Zazwyczaj lekarstwem na takie dolegliwości jest odpoczynek, urlop i zrelaksowanie się. Jeśli jednak tkwimy w takim toksycznym układzie długo, to po pewnym czasie nawet urlop przestaje nam pomagać. Wówczas należy poważnie zastanowić się nad zmianą miejsca lub rodzaju pracy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu