Psychologia


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Psychologia

Trudno przecenić znaczenie uśmiechu. Śmiejemy się gdy jesteśmy radośni i szczęśliwi, przekazując innym sygnał o naszym dobrym samopoczuciu. Choć wszyscy znamy powiedzenie, że śmiech to zdrowie, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele jest w nim prawdy.

Ta arcyciekawa reakcja układu nerwowego jest charakterystyczna, wbrew pozorom nie tylko dla gatunku ludzkiego. Śmieją się także zwierzęta, choć w ich przypadku śmiech nie jest bynajmniej oznaką poczucia humoru, lecz groźby lub uległości.

Choć trudno o statystyki dotyczące poczucia humoru, wiadomym jest fakt, iż dzieci śmieją się chętniej i częściej niż ludzie dorośli. Obserwacje przeprowadzone na grupie dzieci w wieku przedszkolnym, wykazały, że śmieją się one średnio aż 400 razy dziennie, a u ludzi po 35 roku życia uśmiech pojawia się średnio 15 razy w ciągu dnia. To zdecydowanie za mało, zważywszy na niezwykle dobroczynny wpływ śmiechu zarówno na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka oraz jego społecznie konsekwencje.

Śmiech to zdrowie

Śmiech jest bez wątpienia jednym z najbardziej zadziwiających fenomenów, dotyczących ludzkich zachowań. Pobudza cały układ odpornościowy, stając się ważnym elementem walki z czynnikami chorobotwórczymi. Zwiększa wydzielanie tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin, hamując równocześnie wydzielanie tzw. hormonów stresu, adrenaliny i kortyzolu. Wytwarzane w dużych ilościach podczas śmiechu endorfiny (zwane też pierwotnie "wewnętrzną morfiną"), oprócz poprawiania nastroju, łagodzą także dolegliwości bólowe.

Śmiejąc się dotleniamy organizm, ponieważ w tym czasie pobieramy do płuc aż trzy razy więcej powietrza niż zwykle. Śmianie się pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poprawia krążenie i pozytywnie wpływa na pracę serca, dzięki czemu wzmagamy koncentrację, sprawność i refleks. Proces śmiania się, dzięki regularnym skurczom mięśni brzucha, ma także korzystny wpływ na pracę śledziony, wątroby i jelit.

Japońscy naukowcy dowiedli, że śmianie się wpływa znacząco na obniżenie poziomu cukru we krwi (osoby, które często się śmiały, miały niższe poziomy glikemii). Zaś według Margery Hutter Silver (neuropsychologa z wydziału medycyny uniwersytetu Harvardzkiego), ludzi dożywających sędziwego wieku łączy... poczucie humoru.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu