Uroda


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Uroda


Depilatory chemiczne

To wszelkiego typu kremy, żele i pianki depilujące. Podobnie jak golenie, usuwają one jedynie łodygę włosa, czyli część wystającą ponad skórę. Po nałożeniu na skórę rozpuszczają zawartą we włosach keratynę, dzięki czemu możemy je usunąć łatwo i szybko za pomocą szpatułki. Zabieg taki trwa zazwyczaj kilka minut i jest bezbolesny. Polecany jest osobom, które z różnych względów nie mogą korzystać z depilatorów mechanicznych i wosku.

Przy stosowaniu wszelkiego typu preparatów chemicznych, bardzo ważne jest aby postępować ściśle według zaleceń producenta zawartych na opakowaniu. Tylko wtedy zabieg jest bezpieczny. Wskazane jest także wykonanie próby uczuleniowej przed pierwszym użyciem, gdyż niektóre preparaty mogą podrażniać wrażliwą skórę.

Depilacja laserowa

Jedną z najnowszych, a zarazem najskuteczniejszych metod jest depilacja laserowa. Pozwala ona, po 2-3 zabiegach, na stałe i nieodwracalne usunięcie owłosienia. Podczas zabiegu laser działa na barwnik włosa (melaninę), w mieszku włosowym zachodzi reakcja termiczna prowadząca do jego trwałego uszkodzenia. Dobrze przeprowadzony zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Jednak ze względu na sposób działania, zabieg ten jest najbardziej skuteczny w przypadku osób z jasną karnacją i ciemnymi włosami. Do jego przeprowadzenia istnieje także kilka innych przeciwwskazań. Jednym z nich jest przyjmowanie jakichkolwiek leków czy innych preparatów fotouczulających. Może to prowadzić do powstania poparzeń i trwałych przebarwień. Nie powinno się także przeprowadzać zabiegu na mocno opalonej skórze. Depilację laserową najlepiej wykonywać w okresach najmniejszego nasłonecznienia (od późnej jesieni do wczesnej wiosny), a po zabiegu bezwzględnie nie wolno się opalać przez 3-4 tygodnie. Przeciwwskazaniami do depilacji laserowej są także zmiany alergiczne skóry, uszkodzenia, trądzik różowaty oraz bielactwo, w okolicach przeprowadzanego zabiegu. Głównym minusem tej metody jest niestety wciąż jej wysoki koszt, zaczynający się od kilkuset złotych za jednorazowy zabieg.

Bez względu na to jaką metodę depilacji wybierzemy, zawsze należy pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry po zabiegu. Dostępne na rynku preparaty pomogą nam nie tylko złagodzić ewentualne podrażnienia, ale także przedłużyć efekt, tak abyśmy mogły jak najdłużej cieszyć się piękną, gładką skórą.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu