Uroda

fot. sxc.hu


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Uroda

Podobnie jak brylanty, kosmetyki są najlepszymi przyjaciółkami kobiety. Trudno się bez nich obejść. Ale choćby i najdroższe, nie posłużą nam długo, jeśli nie będziemy odpowiednio ich przechowywać. Warto więc dowiedzieć się, jak zadbać o kosmetyki.

Termin przydatności

Przez termin przydatności kosmetyku rozumie się datę, do której fabrycznie zapakowany produkt, zachowuje w pełni swoje właściwości, jeśli jest przechowywany we wskazanych przez producenta warunkach. Jednak nie na każdym produkcie kosmetycznym znajdziemy datę przydatności produktu; producenci kosmetyków nie są zobowiązani do ich umieszczania, jeśli termin trwałości kosmetyku nie przekracza 30 miesięcy. W takim przypadku na opakowaniu powinni umieścić znak przedstawiający otwarte pudełko oraz odpowiedni symbol, np. 6M. Oznacza to, że preparat może być używany, bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia przez sześć miesięcy od czasu otwarcia opakowania.

Jak długo można przechowywać kosmetyki?


Z reguły trwałość kosmetyków wynosi około trzech lat. Należy podkreślić, że dotyczy to kosmetyków nieotwartych. Gdy termin przydatności kosmetyku minie, zawarte w nim konserwanty przestają działać, a substancje czynne rozkładają się. Takich kosmetyków należy się pozbyć, ponieważ pod wpływem utlenienia stają się silnymi alergenami, a ich używanie może spowodować podrażnienia skóry, wysypkę lub kontaktowe zapalenie skóry.

Co psuje się najszybciej?

Najszybciej zepsuciu ulegają kosmetyki na bazie wody, jak np.: kremy, podkłady i tusze do rzęs. Najdłuższą trwałością charakteryzują się zazwyczaj kosmetyki na bazie alkoholu, czyli perfumy i wody toaletowe.

Długi termin ważności, wynoszący nawet 5 lat, mają kosmetyki sypkie, jak pudry i cienie do powiek. Ale uwaga – przechowywane w nieodpowiednich warunkach, szczególnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności, zbijają się w grudki lub twardnieją, nie nadając się do użycia. Także mydła można przechowywać przez kilka lat, jednak gdy zaczynają się kruszyć, zmieniają kolor i coraz słabiej pachną, to znak, że lepiej wymienić je na nowe. Kremy, mleczka i balsamy można przechowywać zwykle przez 2 lata, podobnie jak pudry w kremie, podkłady i szminki. Jeszcze mniej czasu należy przechowywać tusze do rzęs – termin ich przydatności do użycia po otwarciu wynosi od 3 do 6 miesięcy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu