Uroda

fot. sxc.hu


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Uroda

W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci, wizyty w gabinecie kosmetycznym stały się dla nas nie tylko sposobem na zadbanie o urodę, ale także na relaks; dając miłe samopoczucie, towarzyszące świadomości bycia zadbanym.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że korzystanie z zabiegów u kosmetyczki wiąże się z ryzykiem nabycia zakażenia. Nie zawsze też podchodzimy z należytą uwagą do zabiegów, które szczególnie sprzyjają szerzeniu się infekcji.

Gabinety kosmetyczne są miejscem, gdzie często wykonuje się zabiegi związane z naruszeniem ciągłości skóry. Podczas takich zabiegów istnieje niebezpieczeństwo zakażenia m.in.: wirusami zapaleniem wątroby B i C, gronkowcami, czy grzybami. Jak alarmują eksperci, do 70% odnotowanych przypadków zakażeń, dochodzi właśnie podczas zabiegów z naruszeniem ciągłości tkanek, takich jak tatuowanie, zabiegi kosmetyczne oraz stomatologiczne, w gabinetach gdzie nie sterylizuje się narzędzi.

Zabiegi obarczone ryzykiem

Zabiegi, które bardzo często wykonywane są w gabinetach kosmetycznych, takie jak np. manicure i pedicure, obarczone są znacznym ryzykiem zakażenia. Skóra dłoni i stóp jest bowiem częstym miejscem rozwoju różnych chorób, jak np.: grzybicy, drożdżycy, brodawek, stanów zapalnych na podłożu bakteryjnym, jak i alergii. Zakażenie może dotyczyć zarówno osoby, która poddaje się zabiegowi, jak i pracownika gabinetu kosmetycznego. Do mikrouszkodzenia skóry może dojść podczas stosowania: pilników, nożyczek, cążków lub innych ostrych narzędzi, a patogeny mogą być przenoszone za pośrednictwem niewysterylizowanych narzędzi lub nawet nieumytych rąk.

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w salonie?

Przede wszystkim, zanim udamy się do salonu kosmetycznego lub gabinetu odnowy biologicznej, upewnijmy się, czy posiada on atest i zezwolenie Państwowego Zakładu Higieny lub innego organu sanitarnego na prowadzenie zabiegów manicure i pedicure. Wybierając salon kosmetyczny, zwróćmy uwagę, czy zachowana jest higiena pomieszczeń, urządzeń i sprzętu, a osoby wykonujące zabiegi stóp ukończyły odpowiednie szkoły, kursy i szkolenia.

W profesjonalnym gabinecie kosmetycznym kosmetyczka powinna zadać nam szereg pytań na temat naszego zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem chorób skóry. Pytania powinny obejmować zagadnienia związane m.in. z chorobami i problemami takimi jak:

  • choroby układu krążenia;
  • żylaki podudzi, , niedokrwienie kończyn, parestezje;
  • kłopoty z krzepnięciem krwi;
  • cukrzyca;
  • problem zimnych stóp, zaburzenia czucia w stopach, drętwienie łydek;
  • przyjmowane ostatnio leki.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu