Uroda


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Uroda

Zabieg ten zyskał uznanie na całym świecie i szybko stał się jednym z najczęściej wykonywanych w gabinetach kosmetycznych, salonach odnowy biologicznej, gabinetach dermatologii estetycznej, a także w warunkach domowych. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa "peel", oznaczającego obieranie, złuszczanie, zdarcie.

Peeling stosowany w kosmetyce i dermatologii, polega na złuszczaniu i usuwaniu martwych komórek naskórka. Najczęściej ma na celu: poprawienie wyglądu i stanu skóry, usunięcie defektów kosmetycznych lub zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie naskórka; zapobiega trądzikowi, a nawet wrastaniu włosów w skórę po depilacji.

W zależności od metody złuszczania, peeling dzieli się na: mechaniczny (fizyczny) i enzymatyczny, które można wykonać w warunkach domowych i u kosmetyczki, oraz peeling chemiczny (chemabrazja), który można wykonać jedynie w profesjonalnych gabinetach dermatologicznych. Słowem peeling określa się także ogólnodostępne środki kosmetyczne, służące właśnie do złuszczania naskórka.

Działanie

Naskórek zbudowany jest z kilku warstw komórek ułożonych jedna na drugiej. W wyniku naturalnego procesu regeneracji skóry (cykl jej odnowy trwa około 28 dni) powstają nowe komórki, zaś stare zaczynają ulegać odwodnieniu, zrogowaceniu, aż wreszcie całkowicie obumierają. Zbyt duża ilość komórek naskórka sprawia, że skóra jest szorstka, wydaje się być szara i nieświeża. Peeling poprzez usunięcie nadmiaru martwego naskórka, odsłania jaśniejszą, gładszą i zdrowszą skórę. Systematycznie wykonywany peeling potrafi zdziałać cuda: poprawia ukrwienie skóry sprawiając, że zalegające w niej produkty przemiany materii, zostają odprowadzone do krwiobiegu, a skóra staje się lepiej dotleniona. Dzięki temu zabieg pobudza komórki do regeneracji i stymuluje produkcję nowych, dlatego też stosowanie go pomaga m.in. w walce z cellulitem i spłycaniu zmarszczek. Ponieważ peeling oczyszcza skórę głębiej niż zwykłe mycie, pozbawiona zanieczyszczeń i nadmiaru łoju cera, jest lepiej przygotowana na wchłanianie substancji odżywczych, zawartych w kremach i maseczkach.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu