Uroda


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Uroda

Ładny zapach może być dopełnieniem stroju i naszego wizerunku. Ważne jednak żeby dokonać wyboru odpowiedniego do sytuacji. Jak to zrobić i nie zginąć w morzu propozycji rynkowych?

Samo słowo perfumy pochodzi od łacińskiego „per fumum” (przez dym) i wywodzi się z czasów składania ofiar bogom przez spalanie. Już w starożytności znano substancje zapachowe wytwarzane z naturalnych surowców. Ze względu na swoją wysoką cenę perfumy stanowiły przywilej najbogatszych.

Perfumy, czyli co?

Nie wszystkie produkty nazywane powszechnie perfumami, rzeczywiście nimi są. Jedynie wyroby o najwyższym stężeniu olejków zapachowych zmieszanych z alkoholem i wodą, zasługują na to miano. Prawdziwe perfumy zawierają aż 30-40% substancji zapachowej rozpuszczonej w 90-96% alkoholu. Wody perfumowane to już 10-15%, wody toaletowe z kolei to 5-10%, wody kolońskie to 3–5%, zaś wody odświeżające to jedynie 1-3% zawartości cennych olejków.

Wspomniane olejki zapachowe pozyskuje się w wyniku ekstrakcji czynników zapachowych z odpowiednich części roślin (czasem zwierząt) oraz obecne poprzez mieszanie związków chemicznych o silnym zapachu. Wysoka ceny tych substancji wynika z tego, że do uzyskania 1 litra olejku eterycznego, czasem potrzeba nawet tysiąc kilogramów płatków kwiatowych. Proces tej jest niezwykle długotrwały i mozolny. Dlatego obecnie w celu obniżenia kosztów stosuje się zamienniki syntetyczne. Nie bez znaczenia jest także ochrona roślin, zwłaszcza gatunków zagrożonych wyginięciem.

Zapachy

Perfumy zawsze były towarem luksusowym, nie tylko ze względu na cenę surowców. Stworzenie pięknego i pożądanego zapachu to prawdziwa sztuka. Każdy komponent ma swój zapach, który sam może być nawet nieprzyjemny. Dodatkowo poszczególne substancję mają różne czasy ulatniania się. Obecnie jeden rodzaj perfum składa się nawet z tysiąca komponentów. Połączenie wszystkich w odpowiedni sposób to bardzo rzadka umiejętność, osoby obdarzone takim talentem są niezwykle poszukiwane.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu