Uroda


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Dermatologia, Uroda

Promocja zdrowego trybu życia, utrzymywania szczupłej sylwetki i stosowania zdrowego jadłospisu stała się wręcz modą i jest widoczna na każdym kroku (w gazetach, programach telewizyjnych, Internecie).

Nieodzownym elementem takiego postępowania, jest nieskończona liczba diet odchudzających. W trakcie ich stosowania, nie wolno jednak zapominać o odpowiednim dbaniu o naszą skórę, ponieważ niektóre efekty uboczne zrzucania nadprogramowych kilogramów, mogą stać się nieodwracalne.

Po zakończonym procesie odchudzania, wiele osób zaczyna narzekać na stan swojej skóry: jej nadmiar w pewnych miejscach (tzw. obwisła skóra) lub utratę elastyczności. Jak radzić sobie z tymi problemami? Przede wszystkim lepiej im zapobiegać, a więc odpowiednio dbać o skórę jeszcze na etapie odchudzania. Poniżej przedstawię podstawowe zasady, z którymi powinny zapoznać się wszystkie osoby myślące o przejściu na dietę redukcyjną. Konsekwentne ich przestrzeganie powinno uchronić skórę przed niekorzystnymi efektami estetycznymi.

Nie stosuj drastycznych diet – szybka utrata wagi ciała, szczególnie jeżeli początkowo jest ona duża, spowoduje, iż skóra nie zdąży przystosować się do zmniejszonej ilości podskórnej tkanki tłuszczowej, czego efektem będzie obwisła skóra. Bezpieczna, zalecana utrata wagi ciała to według niektórych źródeł 1 kg/tydzień, według innych nawet mniej, bo 10-15% wyjściowej masy ciała w ciągu 6 miesięcy. Tak przeprowadzona kuracja, nie tylko pozostawi skórę w dobrym stanie, ale również jest zdrowsza i niesie za sobą mniejsze ryzyko efektu jo-jo.

W trakcie odchudzania poza tkanką tłuszczową, organizm pobiera również energię zmagazynowaną w mięśniach, czego skutkiem jest utrata masy mięśniowej, co również negatywnie odbija się na jędrności skóry. Przestrzeganie diety to jedno, ale należy uzupełnić ją o odpowiednie ćwiczenia fizyczne: aerobowe – pomagające spalić nadmiar tłuszczu oraz siłowe – w trakcie diety redukcyjnej mające na celu głównie utrzymanie masy mięśniowej.

Wykonuj masaż całego ciała – poprawi ukrwienie skóry, a co za tym idzie usprawni procesy jej regeneracji. Mocny masaż, szczególnie kończyn, prowadzony od dołu do góry, w kierunku serca, usprawni krążenie krwi żylnej oraz limfy, dzięki czemu ciało nie będzie opuchnięte.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu