Uroda


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Uroda

Dobroczynne działanie kąpieli znane jest od starożytności. Już kobiety z tamtego okresu wiedziały, że zanurzanie ciała w aromatyzowanych wodach przynosi ukojenie nie tylko cielesne, ale i duchowe; staje się źródłem przyjemnych, relaksujących bodźców, dobroczynnie wpływa na skórę, powoduje rozluźnienie napiętych mięśni, uwalnia od stresu, a nawet łagodzi dolegliwości bólowe.

Daj sobie chwilę wytchnienia

Zabiegani, ciągle zmęczeni, pełni wewnętrznych napięć, zapominamy ile przyjemności niosą doznania zmysłowe – warto to odświeżyć i przynajmniej raz w tygodniu poświęcić więcej czasu na przygotowanie ceremoniału kąpieli. Oprawa dla pełnego relaksu jest równie ważna co zawartość składników kąpieli. Warto zadbać o miłą atmosferę w pomieszczeniu: zapalić świece lub kominek z olejkiem eterycznym o przyjemnym dla nas zapachu, włączyć nastrojową muzykę, dosypać płatki kwiatów do wody. W ten sposób cieszyć się chwilą, a nierozwiązane problemy, naglące sprawy, troski zostawić na ten czas za drzwiami łazienki.

Symfonia zapachów

Z kąpieli można stworzyć baśniową krainę zapachów, przywołać ulotne wspomnienia dzieciństwa, gdy czuło się piernikowe ciasta babci lub atmosferę pierwszej randki, która pachniała różami. Do relaksującej kąpieli warto dodać aromatów łagodnych, niedrażniących, kojarzących się z przyjemnymi zdarzeniami, chwilami, kiedy ogarniał nas spokój bądź radość. Zapach potrafi uaktywnić pokłady pamięci, w których nosimy dawno zapomniane przyjemne obrazy, a których przywołanie wprawia w dobry nastrój.

Tajniki wyszperane w babcinej szufladzie

Mleczna kąpiel – opakowanie tłustego mleka w proszku dosypane do kąpieli wraz z olejkami aromatycznymi sprawi, że skóra stanie się gładka i prawidłowo nawilżona. To jeden z najstarszych sposobów radzenia sobie z przesuszaniem naskórka. Warstewka ochronnego mikrofilmu, jaki zostaje po zanurzeniu się w tak przygotowanej kąpieli, stanowi idealną barierę przed działaniem szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu