Uroda


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Uroda


Rumiankowa kąpiel – kwiaty rumianku w ilości około 100 gram należy zaparzyć w gorącej wodzie, odczekać około 10 minut, a następnie napar odcedzić i dolać do wypełnionej wodą wanny. Rumianek ma właściwości kojące, łagodzące, a także antybakteryjne. Rozluźnia napiętą skórę. Na włosy działa rozjaśniająco.

Kąpiel w winie – wino ma dobroczynny wpływ na krążenie i skórę. Jest źródłem potrzebnych organizmowi pierwiastków, ot choćby bromu, cynku, chromu, magnezu, potasu. Kąpiel w nim działa relaksująco, odprężająco a na skórę rozświetlająco i ujędrniająco. Do przygotowania potrzeba pół litra czerwonego wina.

Kąpiel w zielonej herbacie – w ramach przygotowania należy zaparzyć szklankę mocnej zielonej herbaty, którą następnie dolewa się do kąpieli. Zielona herbata od wieków cieszyła się powodzeniem. Wykazuje działanie ochronne przeciwko wolnym rodnikom, pobudza mikrokrążenie, sprzyja dotlenieniu komórek. Jednym słowem zapobiega procesom starzenia. Ma także działanie bakteriobójcze i kojące.

Woda ciepła, letnia czy zimna?

Należy pamiętać, że nie tylko skład ale i temperatura kąpieli jest niezwykle istotna. Kąpiel orzeźwiająca powinna być letnia – o temperaturze nie wyższej niż 30 stopni; natomiast kąpiel wieczorna - może być dużo cieplejsza, o temperaturze dochodzącej nawet do 37 stopni.

Wyższe temperatury działają rozluźniająco na mięśnie, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, działają kojąco w dolegliwościach bólowych; idealnie nadają się na porę tuż przed snem. Przy kąpielach o wyższej temperaturze wskazana jest jednak ostrożność w przypadku takich problemów zdrowotnych jak: niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, żylaki kończyn dolnych. Natomiast niższa temperatura kąpieli powoduje, że czujemy się pobudzeni, mięśnie napinają się, krew szybciej zaczyna krążyć. Taka kąpiel jest idealna na rozpoczęcie dnia.

Relaksująca kąpiel to jeden z najlepszych domowych sposobów regeneracji ciała i ducha. A w dodatku z wykorzystaniem prostych, domowych sposobów tej wydawałoby się prozaicznej czynności, można nadać magiczną oprawę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu