Uroda


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Uroda


Przeciwwskazania

W przypadku problemów z sercem, należy skonsultować z lekarzem możliwość korzystania z sauny. Nie zaleca się jej również kobietom w okresie menstruacji oraz w ciąży. Jeżeli podczas zabiegu poczujemy się osłabieni, pojawią się objawy takie jak kołatanie serca, problemy z oddychaniem czy szczypanie skóry, należy bezzwłocznie opuścić saunę. Do przeciwwskazań możemy zaliczyć:

  • wysoką temperaturę;
  • stany zapalne;
  • gruźlicę;
  • epilepsję;
  • rozległe choroby skórne, ostry trądzik różowaty.

Zabieg

Jeden zabieg powinien składać się z dwóch do trzech wizyt (każda 5-15 minut), przerywanych odpoczynkiem na uzupełnienie płynów i schłodzenie organizmu. Zaleca się stosowanie przynajmniej dwóch zabiegów tygodniowo.

Zabierzmy ze sobą duży ręcznik, na którym będziemy mogli usiąść lub położyć się. Do sauny nie należy wchodzić wcześniej niż 2 godziny po posiłku ani pod wpływem alkoholu. Ciało należy dokładnie umyć i wysuszyć. Ułatwi to otwarcie porów i usunięcie wraz z potem toksyn z organizmu.

Znajdujące się wewnątrz ławki ułożone są schodkowo i tak rozkłada się zakres temperatur. Im wyżej - tym goręcej, dlatego na początek, jeśli nie jesteśmy pewni reakcji organizmu, wybierzmy miejsce położone niżej. Przerwy w zabiegu powinny trwać minimum 10 minut. Podczas nich skorzystajmy z prysznica, w celu schłodzenia organizmu. Nie narażajmy się na szok termiczny i zacznijmy od letniej wody, z czasem obniżając jej temperaturę. Schładzanie powinniśmy zacząć od stóp, kierując powoli strumień wody w górę. Nie zapominajmy również o uzupełnieniu płynów, ponieważ ich ubytek w trakcie zabiegu może dochodzić nawet do 2 litrów. Po zakończeniu należy skorzystać z kąpieli, aby zmyć toksyny wydzielane wraz z potem. W saunach parowych stosuje się czasami olejki eteryczne lub zioła, łącząc zabieg z aromaterapią.

Dla Finów sauna była zawsze miejscem świętym, w którym obowiązywały surowe zasady. Wykluczone było przeklinanie i kłótnie, głośne zachowanie, a nawet czytanie gazety. Nic dziwnego, skoro to miejsce relaksu, a także oczyszczenia ciała i umysłu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu