Uroda

fot. sxc.hu


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Uroda

Zioła od niepamiętnych czasów służą nam jako przyprawy – dodając smaku i aromatu potrawom; leki – to właśnie one, zanim nastąpił rozwój farmakologii, były używane w kuracjach wszelkich chorób i dolegliwości. Mogły także stać się śmiertelną bronią w stosunku do wrogów, którzy na własnym zdrowiu poznawali ich trucicielskie właściwości.

Wedle definicji ziołami są wszystkie rośliny, których właściwości można wykorzystać. Słownik Oksfordzki natomiast, ziołami określa rośliny, których liście lub łodygi i liście są stosowane w medycynie, albo wykorzystywane dla ich aromatu i smaku.

Dziś zioła traktowane są głównie jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia. Mają także zastosowanie w kosmetyce, ponieważ zawierają bezcenne dla skóry składniki. Z wielu ziół dostępnych niemal w zasięgu ręki (czy to w warunkach naturalnych, czy to w sprzedaży), można samodzielnie wykonać w domu maseczki, płukanki, toniki, czy wywary do codziennej pielęgnacji ciała.

Rumianek pospolity (Chamomilla recutita)

Rumianek znany jest i używany w medycynie od czasów starożytnych. Niegdyś uważano, że leczy nie tylko ludzi i zwierzęta, ale i rośliny rosnące w pobliżu. Cieszył się wielką estymą jako ziele magiczne. Poświęcano go nawet bogom, a jego zbiory dokonywane były w czasie przesilenia letniego, podczas najkrótszej nocy w ciągu roku.

Także i dziś rumianek używany jest powszechnie w ziołolecznictwie, doceniany za swoje niezwykłe, kojące i przeciwzapalne właściwości. Stosowany jest w leczeniu wielu chorób wewnętrznych, a także w pielęgnacji skóry trądzikowej, bakteryjnych zapaleniach skóry, wysypkach alergicznych, owrzodzeniach, a nawet oparzeniach I i II stopnia. Wywar z rumianku, działając przeciwzapalnie na błonę śluzową i skórę, zmniejsza zaczerwienia i podrażnienia, a płukane w naparze z rumianku włosy, nabierają blasku. Wyciągi z rumianku są składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej. Mogą być stosowane przez osoby, które reagują alergicznie na większość kosmetyków.

Aby wykonać domową maseczkę z rumianku, wystarczy 2-3 łyżki zmielonych, suszonych koszyczków rumianku. Zalewamy je wrzątkiem i mieszamy do uzyskania papki. Nakładamy ją na twarz i pozostawiamy na 20 minut. Aby wzmocnić efekt, zmywamy papkę naparem z rumianku. Taka wykonana samodzielnie maseczka ma działanie przeciwzapalne i oczyszczające; wpływa kojąco i normalizująco na tłuste partie cery mieszanej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu