Uroda

fot. sxc.hu


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Uroda


Siemię lniane

Pod tą nazwą kryją się nasiona lnu zwyczajnego, które w ziołolecznictwie wykorzystywane są na wiele sposobów. Stosuje się je zarówno w formie zewnętrznych okładów, maści, maseczek, jak i wewnętrznie robiąc z niego napary do picia, dodając do sałatek, czy posypując nim kanapki. Siemię lniane bogate jest w wielu cennych substancji, jak witamina E, cynk, kwas tłuszczowy omega-3, fitosteryny, flawonoidy i fito estrogeny.

Ponieważ siemię zawiera dużo substancji śluzowych, dlatego okłady z niego pomocne są w pielęgnacji wysuszonej skóry, ze skłonnością do łuszczenia i pękania naskórka. Ponadto zawarty w ziarenkach olej lniany, łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację skóry.

Choć maseczkę do twarzy z siemienia lnianego można stosować w pielęgnacji każdego typu cery, to szczególnie polecana jest do skóry suchej, ze skłonnością do podrażnień i zaczerwienień. Maseczka zmiękcza naskórek, oczyszcza pory, wygładza i łagodzi podrażnienia skóry.

Do wykonania maseczki wystarczą 2 łyżki siemienia lnianego. Zalewamy je 2 szklankami wody i gotujemy pół godziny. Papkę, która powstała, chłodzimy, nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy oraz szyję (wcześniej można zrobić peeling) i przykrywamy płatkami ligniny lub gazy. Maseczkę należy zmyć po 20 minutach i opłukać twarz chłodną wodą.

Skrzyp polny (Equisetum arvense)

To pospolite ziele naszych łąk, cieszące się powszechnym uznaniem jako roślina lecznicza i kosmetyczna. Dzięki dużej zawartości krzemu, wyciąg ze skrzypu stosowany jest do produkcji preparatów poprawiających kondycję włosów, paznokci i skóry, szczególnie ze skłonnością do trądziku. Zapobiega przetłuszczaniu się i  wypadaniu włosów, wzmacnia kruche i rozdwajające się paznokcie, a skórze przywraca elastyczność, jędrność i sprężystość.

Aby wykonać maseczkę ściągającą dla cery tłustej, należy 2 łyżki skrzypu zalać szklanką wrzątku, przykryć i odstawić na 10-15 minut. Łyżkę stołową płatków owsianych zalać szklanką wody i podgrzewać na małym ogniu przez kilka minut (nie może się zagotować).

Po odcedzeniu z wody płatków i skrzypu, zmieszaj je ze sobą. Taką papkę nałóż na twarz, szyję i dekolt i pozostaw na 10-15 minut. Po tym czasie spłucz maseczkę wodą mineralną.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu