Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch

Akupresura jest jedną z najstarszych znanych metod medycyny naturalnej. Przez wiele lat była lekceważona przez zachodnie społeczeństwa, jednak przeprowadzone badania wykazały jej skuteczność w walce z licznymi schorzeniami. Dziś jest stosowana jako samodzielna forma leczenia bólów lub uzupełnienie medycyny tradycyjnej.

Czym jest akupresura?

Akupresura, zwana również refleksoterapią, to bezinwazyjna forma leczenia polegająca na masażu poprzez uciskanie zakończeń nerwowych. W przeciwieństwie do akupunktury nie wymaga specjalistycznego sprzętu i jest bezpieczna, nawet jeśli masujący nie posiada dokładnej wiedzy na temat anatomii.

Tradycyjna chińska teoria tłumacząca działanie zarówno akupresury, jak i akupunktury, mówi o energii Qi, która krąży kanałami energetycznymi (meridianami) po całym organizmie. Na naszym ciele znajdują się receptory, połączone tymi kanałami z każdym narządem wewnętrznym. Jeżeli któryś z narządów funkcjonuje nieprawidłowo, zaburza przepływ energii i powoduje problemy ze zdrowiem. Odpowiednia stymulacja receptorów pozwala odblokować kanały energetyczne i przywrócić naturalny bieg Qi, dzięki czemu schorzenie ustępuje. Medycyna współczesna potwierdza istnienie receptorów, jako punktów na ciele o znacznie większej ilości zakończeń nerwowych i mniejszej oporności elektrycznej. Potwierdzony również został wpływ ich stymulacji na reakcje narządów i poprawę ich ukrwienia. Inna teoria mówi o tym, że podczas masażu receptorów mózg wytwarza duże ilości endorfin, dzięki czemu nie odczuwamy bólu.

Wskazania i przeciwwskazania

Stosowana z rozwagą refleksoterapia w zasadzie nie ma żadnych skutków ubocznych. Natomiast do przeciwwskazań wykluczających jej stosowanie, możemy zaliczyć jedynie: rozległe oparzenia skóry, rany otwarte i poważne choroby serca.

Nie ma żadnych granic wiekowych, mogą z niej korzystać zarówno dzieci, osoby dorosłe i seniorzy. Akupresura zalecana jest w przypadku astmy, migreny, alergii, zaburzeń układu pokarmowego i krążenia, niewłaściwego ciśnienie tętniczego oraz przy wszelkiego rodzaju bólach. Należy jednak pamiętać, że stosowanie akupresury nie powinno wykluczać medycyny tradycyjnej, a raczej być jej uzupełnieniem, sposobem łagodzenia bólów.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu