Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch

Aromaterapia jest pojęciem „ukutym” przez francuskiego chemika, badacza olejków eterycznych, Rene-Maurice Gatefosse, który w 1928 roku ogłosił drukiem dzieło poświęcone aromaterapii. Metoda ta została rozsławiona przez doktora Jean Valnet, wojskowego chirurga, który wykorzystując gojące właściwości olejków eterycznych, z powodzeniem leczył rannych żołnierzy podczas II wojny światowej. Opisał swoje wnioski dotyczące aromaterapii w książce „The Practice of Aromatherapy”, do dziś znajdującej się w kanonie lektur aromaterapeutów.

Historia aromaterapii

Historia aromaterapii sięga czasów starożytnych – najwcześniejsze wzmianki o używaniu zapachów pochodzą z czasów sumeryjskich (ok. 3000 p.n.e.) i dotyczą receptur mieszanek roślinnych. Olejki aromatyczne od zawsze stanowiły istotny składnik leków i kosmetyków. Obdarowywano nimi faraonów, królów i możnych, używano ich do religijnych obrzędów, a także traktowano jako odświeżacze powietrza. Około roku 1000 n.e., słynny arabski lekarz Awicenna zastosował do destylacji układ chłodzenia, dzięki czemu produkcja olejków stała się szybsza i wydajniejsza. Antyseptyczne właściwości roślinnych esencji odkryto właściwie przypadkiem, gdy zauważono, że producenci perfum z orientalnych zapachów nie chorują na dżumę czy cholerę.

Czym tak naprawdę jest aromaterapia i jak należałoby rozumieć jej działanie?

Dosłowne tłumaczenie terminu aromaterapia, pochodzącego od greckich słów aroma – zapach i terapeia – leczenie, brzmiałoby "leczenie zapachami". Jednak nie oddaje ono do końca istoty rzeczy, albowiem aromaterapia nie tylko leczy, lecz także ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i stan psychiczny pacjenta. W literaturze przedmiotu można się spotkać z kilkoma definicjami aromaterapii. Profesor Gerhard Buchbauer, kierownik Katedry Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Wiedeńskiego, autorytet w dziedzinie chemii farmaceutycznej, definiuje aromaterapię jako "terapeutyczne użycie zapachów lub co najmniej zwykłych lotnych substancji do leczenia, łagodzenia lub do zapobiegania dolegliwościom, infekcjom i niedyspozycjom tylko na drodze inhalacji". Inne definicje aromaterapii uwzględniają działanie olejków eterycznych na organizm poprzez skórę, a także podanych doustnie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu