Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch


Psychologia zapachu

Wpływ zapachów na psychikę jest różnorodny – mogą działać zarówno  relaksująco jak i pobudzająco. W podświadomości kształtuje się pozytywna, bądź negatywna reakcja na daną woń. Zmysł powonienia ma wpływ na stan uczuciowy człowieka oraz na funkcjonowanie jego pamięci. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że odpowiedni zapach może zwiększać efektywność pracy, redukować stres, poprawiać koncentrację, ale także może zostać wykorzystany do manipulowania ludzkimi reakcjami. Metoda "aromamarketingu", czyli inaczej "marketingu zapachowego" stała się od pewnego czasu popularnym sposobem, na wywieranie wpływu na zachowanie klienta w miejscu sprzedaży, za pomocą indywidualnie dobranych kompozycji zapachowych. Wykorzystując wiedzę o oddziaływaniu zapachów na zachowanie i reakcje człowieka, specjaliści od marketingu dowiedli, że zapach ma niebagatelny wpływ na decyzję o zakupie produktu.

Podsumowanie

Aromaterapia nie jest uznawana i doceniana przez tradycyjną naukę medyczną. Krytycy zarzucają aromaterapii głównie brak podstaw naukowych oraz bazowanie na teorii, że olejki mają wpływ na poważne choroby, co nigdy nie zostało udowodnione w dużych badaniach klinicznych. Badacze stoją na stanowisku, że kluczem do zrozumienia aromaterapii, jest tak naprawdę efekt placebo. Odwołują się do przeprowadzonych w 2000 roku w Vancouver badań porównawczych, które wykazują, iż działanie aromaterapii nie jest większe niż działanie środków placebo. Żywią także przekonanie, że często jako działanie aromaterapii podawane są np. naturalne procesy obronne organizmu. Dlatego też obecnie aromaterapię stosuje się bardziej jako metodę profilaktyczną, niż leczniczą. Jest ona tylko pomocniczym dodatkiem dla medycyny klasycznej, a najważniejszym aspektem terapii zapachowej jest jej pozytywne oddziaływanie na sferę psychiczną pacjenta.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu