Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch

Brzoza rośnie w całej Europie, w lasach, na łąkach, przy drogach. Zarówno liście, pąki, sok, jak i czyr brzozowy wykorzystywane są w ziołolecznictwie.

Z brzozy można wyizolować wiele substancji: saponiny, flawonoidy, garbniki katechinowe, kwasy organiczne, olejek eteryczny, sole mineralne, związki sterolowe, czy trójterpeny. Każdy z elementów składowych tej wartościowej rośliny znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej:
•    Liście brzozy mają działanie moczopędne i oczyszczające organizm z produktów przemiany materii. Polecane są więc w kamicy moczowej, w obrzękach na tle krążeniowym i w dnie moczanowej. Poleca się je również w terapii chorób dermatologicznych: łuszczycy i trądziku.
•    Pąki nie mają tak silnego działania diuretycznego, wykazują jednak działanie zwiększające potliwość oraz wydzielanie żółci.
•    Czyrowi (będącemu pasożytniczym grzybem, rosnącym w formie narośli na pniach brzozy)  przypisuje się właściwości zwiększające odporność organizmu i działanie przeciwzapalne w stosunku do śluzówek przewodu pokarmowego.
•    Sok z brzozy (otrzymywany na wiosnę poprzez nacięcie kory lub wywiercenie otworu w pniu) używany jest głównie w „kuracjach wzmacniających”. Przypisuje się mu właściwości moczopędne, poprawiające przemianę materii i wzmacniające organizm. Można stosować go zewnętrznie – zapobiega przetłuszczaniu się włosów.

Powyższe składniki pozyskiwane z brzozy są bardzo szeroko rozpowszechnione na rynku farmaceutycznym. Butelkowany sok z brzozy można kupić w gotowej do spożycia postaci; zarówno ten uzyskiwany przez nacięcie kory, jak również otrzymywany z liści. Zazwyczaj zaleca się wypijanie 1/4-1 szklanki soku 1-3 razy dziennie przez okres do 3 tygodni.

Zarówno liście, pąki jak i czyr w postaci suszonej można kupić w sklepach zielarskich i niektórych aptekach. Z suszu można przygotować napary i odwary (ich sposób przygotowania jest bardzo podobny). W przypadku naparu, łyżkę suszonych liści, pąków, bądź czyru zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na kilka minut. Sporządzenie odwaru polega na zalaniu suszu wodą w podobnych proporcjach jak w przypadku naparu i następnym gotowaniu go przez 5-10 minut.

Brzoza wchodzi również w skład gotowych preparatów pod postaciami: płynów, maści, past, granulatów. W kosmetologii stosowana jest jako składnik preparatów do leczenia łojotokowych schorzeń skóry, rozjaśniania plam pigmentacyjnych (przebarwień), czy też w preparatach do walki z cellulitem.

Jak widać, preparaty zawierające szereg surowców uzyskanych z brzozy, mają zastosowane w bardzo wielu schorzeniach. Pamiętajmy jednak, że kuracje tymi specyfikami nigdy nie powinny zastąpić wizyty u lekarza i stosowania się do jego zaleceń odnośnie terapii. Mogą być jedynie jej uzupełnieniem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu