Zdrowe ciało, zdrowy duch

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch

Choroby stóp są zazwyczaj traktowane pobłażliwie, jednak stanowią poważy problem pod względem uciążliwości objawów. Czy wiesz, na jakie dolegliwości stóp szczególnie zwrócić uwagę? Którym możesz sam zaradzić, a które są na tyle poważne, że należy szukać pomocy lekarza?

Grzybica stóp

Według niektórych źródeł nawet 30% społeczeństwa może być nią zarażonych, a zainfekować się, jest niezwykle łatwo. Grzyby lubią ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej zarażamy się nimi na basenie, w siłowni, saunie lub u pedicurzystki. Można nawet dołączyć do grona zarażonych, mierząc buty w sklepie, jeśli wcześniej wkładała je osoba z grzybicą stóp. Pierwsze objawy choroby pojawiają się po kilku dniach od zarażenia. Są to: zaczerwienienie stóp, pieczenie, bądź swędzenie, wzrost potliwości stóp, pękanie naskórka i łuszczenie się go, zwłaszcza między palcami. Leczenie grzybicy jest długie i uciążliwe – trwać może nawet do kilku miesięcy. Dla pewności by nie zarazić się ponownie, powinno się wyrzucić buty, noszone podczas choroby. Leczenie grzybicy ustala lekarz dermatolog, a wszelkie tzw. domowe sposoby są zawodne. Zazwyczaj stosuje się leki o działaniu miejscowym: maści, kremy, żele, aerozole, w nielicznych przypadkach (np. z zajęciem płytki paznokciowej) włączane jest leczenie doustne. Wśród nowoczesnych leków przeciwgrzybiczych należy wymienić terbinafinę oraz itrakonazol. Tebinafina wykazuje działanie zarówno grzybobójcze (niszczy grzyba) jak i grzybostatyczne (hamuje jego namnażanie). Itrakonazol jest lekiem o szerokim spektrum działania – działa na wiele rodzajów grzybów.

Do pewnego stopnia przed grzybicą można ochronić się, stosując poniższe zasady.

  • Nosić klapki na basenie i saunie.
  • Przymierzać sklepowe buty w skarpetach lub pończochach.
  • Wybierać sprawdzone zakłady kosmetyczne, co do których mamy pewność odnośnie sterylizacji sprzętu.
  • Stopy powinny być zawsze czyste i suche, a zwłaszcza przed założeniem obuwia.
  • Należy obcinać paznokcie wyłącznie własnymi nożyczkami.
  • Właściwie zaopatrywać urazy i otarcia naskórka (rana powinna być sucha i zdezynfekowana).
  • Przeciwdziałać nadpotliwości stóp (więcej na ten temat w artykule: "Nadmierne pocenie się – problem wstydliwy").

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu