Zdrowe ciało, zdrowy duch

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch

Choroby stóp są zazwyczaj traktowane pobłażliwie, jednak stanowią poważy problem pod względem uciążliwości objawów. Czy wiesz, na jakie dolegliwości stóp szczególnie zwrócić uwagę? Którym możesz sam zaradzić, a które są na tyle poważne, że należy szukać pomocy lekarza?

Płaskostopie

Kolejnym poważny problem to płaskostopie. Jest to zniekształcenie stopy, polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień. Prawidłowa stopa nie dotyka podłoża całą powierzchnią, a jej kości układają się w łuk. Płaskostopie jest najczęściej wadą nabytą i może pojawić się w każdym wieku. Przyczyną tej wady może być np. noszenie niewłaściwego obuwia lub nadwaga. Płaskostopie może też być wrodzone (zdecydowanie rzadsze, towarzyszy innym deformacjom stopy). Inny kryteria dzielą płaskostopie na podłużne i poprzeczne.

W przypadku płaskostopia podłużnego kość piętowa ustawia się koślawo, a główka kości skokowej przesuwa się w dół. W ten sposób podczas stania i chodzenia dochodzi do nadmiernego przeciążenia stawów stopy. Może to prowadzić do powstawania przewlekłych stanów zapalnych w obrębie stawów stopy, co niekiedy utrudnia stanie i chodzenie. Częste jest powstawanie dodatkowych wyrośli kostnych, kompensujących nieprawidłowe ustawienie stopy.

Płaskostopie poprzeczne – dochodzi tu do niewydolności mięśniowej i więzadłowej stopy, w wyniku obniżenia główek II i III kości śródstopia. Występuje duża bolesność, nasilająca się w momencie pojawienia się modzeli (zgrubień skóry) w okolicy obniżonych głów kości śródstopia.

W przypadku płaskostopia, zaleca się:

  • gimnastykę;
  • chodzenie boso;
  • wkładki korekcyjne i obuwie ortopedyczne;
  • w ciężkich przypadkach wymagane jest leczenie operacyjne.

Wrastające paznokcie

Ten problem dotyczy bardzo wielu osób. Polega na nieprawidłowym zagięciu płytki paznokciowej. Zaradzić temu można odpowiednio obcinając paznokcie tzn. na równo (nie półkoliście); nie powinno się nosić długich, ale też nie za krótkich paznokci (powinny być obcięte równo z palcem). Pomoże również noszenie wygodnych, szerokich z przodu butów. Jeśli palec często jest zaczerwieniony i boli po dłuższym spacerze, można moczyć stopy w ciepłej wodzie z mydlinami.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu