Zdrowe ciało, zdrowy duch

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch


Modzele

Następną niedogodnością są modzele, będące szorstką, suchą skórą, nagromadzoną najczęściej na podeszwie stóp. Zazwyczaj nie utrudniają one chodzenia, ani nie powodują dolegliwości bólowych. Naskórek na podeszwach stóp stale narasta i ma tendencję do stawania się twardym, dlatego należy go regularnie usuwać. Można to zrobić w samemu domu, po uprzednim namoczeniu stóp w wodzie z mydlinami lub z solą kuchenną (to zmiękczy zrogowaciały naskórek). Następnie tarką, bądź pilnikiem ścieramy jego nadmiar. Nie poleca się używania pumeksu, gdyż jest siedliskiem bakterii i grzybów. Jeśli jednak modzel jest duża, bolesna i z ogniskiem infekcji (zaczerwieniona) lepiej usunąć ją u specjalisty. Jeśli modzele mają tendencję do odrastania, należy zaopatrzyć się we wkładki do butów – sprawiają, że rozkład ciężaru ciała na stopę jest równomierny. W aptekach są też dostępne pelotki pod śródstopie i podkładki czy gąbki z żelem, które powinny ulżyć dolegliwościom bólowym.

Brodawki czyli kurzajki

Częste są też kurzajki, którymi zaraziliśmy się na basenie, czy w saunie. Przyczyną ich występowania są wirusy (z tej samej grupy co wirus ospy). Brodawki mają skłonność do nawrotów; nieleczone rozprzestrzeniają się, są zakaźne, mogą ulegać stanom zapalnym. Lokalizują się na zarówno na podeszwie stóp jak i na palcach. Stanowią problem podczas chodzenia, gdyż są bolesne. W leczeniu stosuje się preparaty do miejscowego stosowania (lakiery i maści z kwasem salicylowym lub mlekowym). Taka kuracja trwa ok. dwóch miesięcy. Innym sposobem jest stosowanie płynnego podtlenku azotu (w temperaturze ok. -195°C) albo też usuwanie chirurgicznie lub laserem. Metoda chirurgiczna polega na usunięciu kurzajki za pomocą skalpela lub łyżeczki kostnej.

Co robić by uniknąć brodawek:

  • dbać o odporność organizmu;
  • unikać zakażonych osób;
  • nie ścinać brodawek samemu nożyczkami – to ułatwia ich rozsiew.

Wszystkie stopy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, natłuszczania, noszenia wygodnych butów i skarpet z naturalnych materiałów. Można też od czasu do czasu zafundować im masaż. Masowanie poprzez gładzenie, ugniatanie, czy rozcieranie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co daje lepsze ukrwienie stopy i mięśni oraz szybsze usuwanie produktów przemiany materii. Na stopach znajduje się ok. 72.000 zakończeń nerwowych, więc masowanie bywa też bardzo przyjemnym doznaniem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu