Zdrowe ciało, zdrowy duch

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch, Medycyna ratunkowa

Każdy z nas ma w domu pewne leki, środki medyczne, opatrunkowe. Które z nich najczęściej mogą się nam przydać i w jakich sytuacjach można z nich skorzystać?

Mówiąc o domowej apteczce, nie mam na myśli standardowej „apteczki”, jaką można kupić np. do samochodu. Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju preparaty medyczne, które często mogą się nam przydać i niejednokrotnie zaoszczędzą nam czasu i energii na wizytę w aptece lub u lekarza.

Jakie środki warto mieć i kiedy mogą się przydać?

Środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym – najczęściej używanymi lekami z tej grupy są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), do których należą m.in. kwas acetylosalicylowy, diklofenak, indometacyna, ibuprofen, ketoprofen, naproksen, metamizol, piroksykam. Preparatem o podobnym działaniu, nienależącym do grupy NLPZ jest paracetamol. Środki te, najczęściej stosowane są w przypadku różnego pochodzenia bólów oraz przy przeziębieniach. Niektóre z nich (np. naproksen) występują również w postaci maści i kremów i można używać ich miejscowo na skórę w bolesnej okolicy.

Preparaty pomagające radzić sobie z różnymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego – przy bólach brzucha często ulgę mogą przynieść preparaty drotaweryny. Przy biegunkach pomocne będą preparaty takie jak smecta, ewentualnie można użyć loperamidu. Najważniejsze jest jednak odpowiednie nawadnianie i czasowa restrykcja dietetyczna.

Leki o działaniu przeciwalergicznym – na pewno przydadzą się osobom z objawami alergii, co spotykane jest coraz częściej. Na pewno przydadzą się preparaty wapnia i inne leki o działaniu przeciwalergicznym, takie jak loratadyna, cetyryzyna i inne.

Krople do oczu mogą być pomocne dla osób np. pracujących przy komputerze lub spędzających przed ekranem kilka godzin dziennie. Mnóstwo preparatów można kupić w aptece bez recepty.

Środki medyczne pomocne przy zaopatrzeniu różnego rodzaju skaleczeń – dobrze gdy posiadamy przynajmniej gotowe plastry z opatrunkiem oraz wodę utlenioną do zdezynfekowania ewentualnych ran czy skaleczeń. Bardzo dobrze, gdy posiadamy dodatkowo kompresy gazowe, bandaż, plastry, spirytus(używamy go do oczyszczenia brzegów ran, nie zaś samej rany).

Tego, że warto byłoby posiadać w domu termometr nie muszę chyba wspominać.

W przypadku konieczności zaopatrzenia ran warto posiadać rękawiczki lateksowe i nożyczki do obcięcia plastrów czy bandaży.

Najważniejszym elementem każdej „domowej apteczki” są leki zapisane nam przez lekarza, przyjmowane na aktualne, bądź przewlekłe schorzenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu