Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Anna Piwowarczyk
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch


Homeoterapia a medycyna konwencjonalna

Za największe zagrożenie ze strony homeoterapii uważa się nakłanianie pacjentów do rezygnacji z konwencjonalnego leczenia, szczególnie jeśli odnosi się to do pacjentów chorych na nowotwory lub inne choroby zagrażające życiu. Wielu homeopatów krytykowanych jest za narażanie pacjentów na uszczerbek na zdrowiu, poprzez zniechęcanie do korzystania z medycyny konwencjonalnej, np. szczepionek, antybiotyków, czy leków antymalarycznych.

Zażywanie środków homeopatycznych, samo w sobie nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia, ze względu na brak substancji aktywnej, lub prawie zerową jej dawkę w preparacie. Może jednak powodować zagrożenie dla zdrowia lub życia, jeśli stosowanie tych środków opóźnia lub wręcz zastępuje uznane, akademickie leczenie.

Jak pokazał sondaż przeprowadzony w 2006 roku, pomimo kontrowersji związanych preparatami homeopatycznymi, w Polsce cieszą się one sporą popularnością. Aż 81% Polaków o nich słyszało, a 30% używa ich w celach leczniczych. Pacjenci korzystający z leczenia homeopatycznego najczęściej łączyli homeopatię z terapią konwencjonalną, najczęściej w kuracji lżejszych dolegliwości bólowych, żołądkowych, czy przeziębieniach i grypie.

Mimo niepotwierdzonej skuteczności, środki homeopatyczne są rutynowo przepisywane przez lekarzy w wielu krajach na świecie. Zjawisko to tłumaczone jest przez pryzmat socjologiczny, bowiem lekarze nie przepisujący żadnych leków podczas rutynowych wizyt, byli zdecydowanie niżej oceniani przez pacjentów, nawet jeśli leki były całkowicie zbyteczne.

Ich stosowanie budzi jednak sprzeciw Naczelnej Rady Lekarskiej, która w 2008 r. wydała oświadczenie, w którym negatywnie oceniła stosowanie homeopatii przez lekarzy i uznała tę praktykę za błąd w sztuce lekarskiej. Stwierdziła, że takie działania nie tylko są nieetyczne i niegodne profesji medycznej, ale także stoją w sprzeczności z artykułem 57 kodeksu etyki lekarskiej. Głosi on, że lekarz nie może się posługiwać specyfikami, których wiarygodność nie została zweryfikowana naukowo.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu