Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch


Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

  • Interakcje z innymi lekami. Jeśli zażywamy już inne leki, warto zapoznać się z tą częścią ulotki i sprawdzić, czy zażywane przez nas leki mogą być stosowane łącznie z nowym lekiem.
  • Sposób przyjmowania leku. Niektóre leki muszą być przyjmowane na czczo, inne z posiłkiem, inne po posiłku, a dla innych posiłek nie ma wpływu. Jest to ważne, gdyż lek aby mógł zadziałać, musi się wchłonąć, czasem posiłek może to utrudnić.  Kolejnym ważnym aspektem jest popicie leku najlepiej szklanką wody, ale nie sokami, napojami gazowanymi lub mlekiem – mogą bowiem wejść z preparatem w interakcję.
  • Dawkowanie – ta część ulotki jest szczególnie ważna w przypadku leków kupowanych bez recepty (np. paracetamol). Przedawkowanie leków może być dla nas niebezpieczne, należy przestrzegać jednorazowych dawek oraz dawki dobowej przyjmowanych leków.
  • Możliwość prowadzenia samochodu i obsługa maszyn. Część leków spowalnia czas reakcji, obniża koncentrację, powoduje senność – może więc doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji przy podejmowaniu czynności, wymagających od nas pełnej uwagi (np. kierowanie samochodem, dźwigiem, czy wózkiem widłowym).
  • Możliwe działania niepożądane. Zwykle jest to bardzo obszerna cześć ulotki, ale mimo to każde działanie niepożądane danego leku (zgłoszone przez testerów w trakcie badań klinicznych), musi być w niej zasygnalizowane. Większość z nich zdarza się wyjątkowo rzadko. Cześć  osób, zwłaszcza starszych po przeczytaniu tej części ulotki, nie przyjmuje danego leku w obawie przed działaniami ubocznymi, mimo że dany lek ratuje lub przedłuża im życie. Inni po zażyciu danego leku wręcz wypatrują u siebie objawów niepożądanych, nadinterpretując swoje doznania, tak by pasowały do działań ubocznych.
  • Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny zwrócić uwagę czy dany lek nie ma wpływu na płód lub czy nie przechodzi do mleka.

Zawsze, jeśli mamy wątpliwości co do sposobu zażycia danego leku, dawkowania, działań ubocznych, możliwych interakcji – zwróćmy się o poradę do farmaceuty lub lekarza rodzinnego, którzy udzielą nam fachowej odpowiedzi. Nigdy w takich sytuacjach nie korzystajmy z pomocy „Goździkowej”.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu