Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch


Medytacja jest techniką polegającą na stopniowej eliminacji myśli, poprzez skupienie uwagi na jednej czynności, przedmiocie itd. Zwykle trwa około 30 minut, powinna więc odbywać się w pozycji, która dana osoba jest w stanie przez ten okres czasu utrzymać. Najczęściej poleca się pozycję „kwiat lotosu”, ale pamiętać należy, że każda pozycja będzie dobra, ważne aby zapewniała wygodę. Jak już wcześniej wspomniałem istnieje szereg technik skupiania uwagi, oto niektóre z nich:

  • Przedmiot – uwagę należy skupić na jednym obiekcie, bardzo szczegółowo go analizując. Należy zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły danego przedmiotu, poprzez kształt, fakturę, kolor, drobne szczegóły itd. Najczęściej jako obiekty wykorzystywane do medytacji wymienia się płomień świecy i kwiat, ale w rzeczywistości może to być każdy przedmiot, na którym potrafimy się skupić.
  • Dźwięk – najczęściej używa się krótkich dźwięków typu „om”, „am”, ale mogą to być różne dźwięki, ważne aby „oderwały” nasz umysł od otaczających rzeczy i myśli i skoncentrowały uwagę wyłącznie na nim.
  • Oddech – używanie tej techniki polega na skupianiu się na każdym swoim oddechu, kolejno poprzez wdech i wydech. Dodatkowo polecanymi metodami jest np. wyobrażanie sobie kolejnych cyfr 1-9,w trakcie kolejnych oddechów, które wnikają do organizmu z każdym wdechem i opuszczają go z każdym wydechem. Jeszcze inna techniką towarzyszącą może być wyobrażanie sobie zdrowia i spokoju dostającego się do organizmu z każdym wdechem, a z każdym wydechem opuszczającego go stresu, bólu, napięcia.
  • Wyobraźnia – często używana jako technika towarzysząca innym, tak jak wcześniej przy oddychaniu. „Izolowane” używanie tej techniki, polega na stworzeniu w umyśle relaksującego obrazu, bardzo często miejsca. Ważne jest, aby skupić się na tym obrazie w taki sposób, aby wykorzystać wszystkie zmysły do „odczucia” go. Zaleca się nie tylko „zobaczyć” dane miejsce, ale również „odczuć” panującą temperaturę, wiejący wiatr, skupić się na dźwiękach, zapachu itd.

Na początku bardzo ciężko skupić uwagę na jednej czynności lub myśli i „wyrzucić” resztę z umysłu oraz odizolować się od zewnętrznego świata. Z czasem każdy nabywa doświadczenia i znajduje najodpowiedniejsze dla siebie techniki i medytacja staje się coraz efektywniejsza. Najważniejsze, aby nie „wpuszczać” innych myśli, a jeżeli się pojawiają spokojnie je eliminować.

Praktykowanie medytacji nie jest łatwe. O tym jak trudne są to techniki, mogą świadczyć liczne podręczniki, z których wiele skupia się nie na wszystkich technikach, których jest bardzo wiele, ale na jednej konkretnej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu