Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch, Pediatria

Gorączka, biegunka, wymioty, upały i długie przebywanie na słońcu. Co maja wspólnego? Prawdopodobnie każdy człowiek doświadczył ich wszystkich, a z całą pewnością wszystkie mogą prowadzić do odwodnienia naszego organizmu, które, trwające dłuższy czas, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Odwodnienie, jest to stan, w którym zawartość płynów w naszym organizmie jest zbyt mała, w stosunku do aktualnego zapotrzebowania. Zazwyczaj już przy małym niedoborze płynów, odczuwamy pragnienie i uzupełniamy ich niedobory. U osób starszych odczucie pragnienia ulega upośledzeniu z wiekiem, dlatego są one bardziej narażone na odwodnienie. Drugą grupą najbardziej narażoną na odwodnienie są małe dzieci.

Co może spowodować odwodnienie?


Do odwodnienia mogą doprowadzić wszystkie stany, w których z naszego organizmu wydalana jest zwiększona ilość płynów, jak również zbyt mała ich ilość jest dostarczana. Nie muszę chyba wspominać, że połączenie dwóch powyższych, znacznie przyśpiesza ten proces. Najczęściej do odwodnienia dochodzi w wyniku takich sytuacji jak:

  • gorączka;
  • biegunka;
  • wymioty;
  • oparzenia;
  • długotrwałe przebywanie w miejscach gdzie panuje wysoka temperatura.

Również takie stany jak: brak przyjmowania płynów lub zmniejszona ilość przyjmowanych płynów z różnych przyczyn, zbyt duże spożycie środków działających moczopędnie oraz wiele stanów chorobowych powodujących zaburzoną dystrybucję (rozmieszczenie) płynów w organizmie, mogą prowadzić do odwodnienia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu