Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch, Pediatria


Jak leczyć odwodnienie oraz kiedy udać się do lekarza lub szpitala?

Najlepszym sposobem, bez wątpienia, jest zapobieganie wystąpieniu odwodnienia. Należy pamiętać, aby w sytuacjach mogących prowadzić do odwodnienia, zwiększyć odpowiednio podaż płynów. Ważne jest aby nawadniać organizm przy użyciu odpowiednich płynów. Nie zaleca się stosowania soków, napojów gazowanych, coca-coli i podobnych napojów do leczenia bądź zapobiegania odwodnieniu. Preferowane są: woda mineralna, herbata, chude mleko, a najlepsze są tzw. doustne płyny nawadniające (DPN). Można je nabyć w aptece w postaci proszków do rozpuszczenia w wodzie.

Jeżeli objawy odwodnienia są bardzo nasilone, występują zaburzenia świadomości lub podejrzewasz ciężkie odwodnienie, gdy mimo nawadniania stan się nie poprawia lub pogarsza się zawsze należy udać się do lekarza lub do szpitala. W przypadku ciężkiego odwodnienia lub przy braku możliwości doustnego nawadniania (np. przy uporczywych, długo trwających wymiotach) może istnieć konieczność podawania płynów pozajelitowo (kroplówka).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu