Stawianie baniek polega na wytworzeniu w nich podciśnienia, co powoduje wciągnięcie skóry, uszkodzenie drobnych naczyń w obrębie skóry z następowym wynaczynieniem krwi, czego skutkiem, po usunięciu baniek, jest powstanie krwiaków. W ciągu kilku dni wynaczyniona krew ulega wchłonięciu i zasinienia znikają.
Kiedy stosuje się bańki?
Stawianie baniek bywa wykorzystywane przy takich schorzeniach jak:
Jak i gdzie stawiać bańki?
Bańki stawia się na plecach i klatce piersiowej, omijając okolicę łopatek, kręgosłupa, mostka, serca i brodawek sutkowych. Nie należy stawiać baniek w miejscach występowania zmienionej chorobowo skóry oraz w miejscu występowania znamion barwnikowych. Zazwyczaj stawia się je dosyć „gęsto”, w odstępach około 1 cm, symetrycznie po obu stronach ciała. Postawione bańki pozostawiamy na skórze około 10-15 minut następnie je zdejmując. Można przed położeniem baniek posmarować skórę wazeliną lub innym tłustym kremem.
Obecnie jest wiele rodzajów baniek, z których najczęściej stosuje się najstarsze tzw. bańki gorące (ogniowe) oraz bańki zimne.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu