Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch

Często w przypadku przeziębień słyszymy od rodziców albo babci, że warto byłoby postawić bańki. Tej od lat stosowanej metodzie, przypisuje się działanie pobudzające odporność organizmu i pomagające zwalczać wiele infekcji, ale również działanie przeciwbólowe, a w medycynie chińskiej działanie oczyszczające organizm, ale również wykazujące efekty lecznicze w stosunku do wielu narządów.

Stawianie baniek polega na wytworzeniu w nich podciśnienia, co powoduje wciągnięcie skóry, uszkodzenie drobnych naczyń w obrębie skóry z następowym wynaczynieniem krwi, czego skutkiem, po usunięciu baniek, jest powstanie krwiaków. W ciągu kilku dni wynaczyniona krew ulega wchłonięciu i zasinienia znikają.

Kiedy stosuje się bańki?

Stawianie baniek bywa wykorzystywane przy takich schorzeniach jak:

  • przeziębienie;
  • zapalenie oskrzeli;
  • zapalenie płuc;
  • grypa.

Jak i gdzie stawiać bańki?

Bańki stawia się na plecach i klatce piersiowej, omijając okolicę łopatek, kręgosłupa, mostka, serca i brodawek sutkowych. Nie należy stawiać baniek w miejscach występowania zmienionej chorobowo skóry oraz w miejscu występowania znamion barwnikowych. Zazwyczaj stawia się je dosyć „gęsto”, w odstępach około 1 cm, symetrycznie po obu stronach ciała. Postawione bańki pozostawiamy na skórze około 10-15 minut następnie je zdejmując. Można przed położeniem baniek posmarować skórę wazeliną lub innym tłustym kremem.

Obecnie jest wiele rodzajów baniek, z których najczęściej stosuje się najstarsze tzw. bańki gorące (ogniowe) oraz bańki zimne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu