Zdrowe ciało, zdrowy duch

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch

Planując wyjazd na wczasy, czy to w okresie letnim, czy zimowym, warto pamiętać nie tylko o niezbędnych strojach, wyżywieniu czy sprzęcie do uprawiania sportów, ale również o zabraniu ze sobą kilku „medycznych” rzeczy, które mogą się przydać w wielu sytuacjach. Parę podstawowych leków i komplet opatrunków, często zaoszczędzą nam mnóstwo czasu.

Co może się przydarzyć w trakcie podróży i jak sobie radzić w niektórych sytuacjach?

Otarcia naskórka, drobne zranienia

Zdarzają się podczas upadków, otarć o różne przedmioty, nieuważnego obchodzenia się z rozmaitymi narzędziami. Co zrobić z takimi skaleczeniami? Na wstępie należy dokładnie przemyć ranę wodą, pamiętając, aby oczyścić ją z ewentualnych zabrudzeń. Można przepłukać ranę wodą utlenioną, a brzegi skaleczenia przemyć spirytusem. Na tak oczyszczoną ranę nakładamy jałowy gazik, który przyklejamy do skóry plastrem, bądź do jego umocowania używamy bandaża. Jeżeli rana jest niewielka można również użyć gotowych plastrów. W przypadku obszerniejszych ran, obficie krwawiących, głębokich,  znacznie zanieczyszczonych – konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Przy ranach bardzo zanieczyszczonych, szczególnie ziemią, konieczne może być zastosowanie profilaktyki przeciwtężcowej, dlatego z takimi ranami lepiej zgłosić się do lekarza.

Stłuczenia

Towarzyszą upadkom, uderzeniom o twarde przedmioty. W ich następstwie dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i powstanie krwiaka oraz obrzęku. Najlepszym sposobem złagodzenia objawów jest przyłożenie do miejsca uszkodzenia zimnego okładu np. z lodu. Powoduje to obkurczenie naczyń krwionośnych i zapobiega tworzeniu się dużego krwiaka oraz częściowo łagodzi ból. W późniejszym czasie, warto smarować takie miejsce kremem lub maścią o działaniu przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, przyśpieszającym wchłanianie się krwiaka. Wiele gotowych preparatów o takim działaniu możemy kupić w aptece przed wyjazdem na wczasy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu