Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch

Początki wegetarianizmu związane były głównie z aspektami religijnymi, zabraniającymi swoim wyznawcom narażania innych istot na cierpienie. Końcem XIX wieku rozpoczęła się jego popularyzacja i dzisiaj zwolennicy tej formy żywienia (a czasem i całego stylu życia) przytaczają jej niezliczone korzyści. Jednak oprócz wszystkich zalet wegetarianizmu, należy pamiętać o zagrożeniach jakie ze sobą niesie. Zwłaszcza, jeśli decydujemy się na niego bez odpowiedniej wiedzy na temat żywienia.

Dlaczego akurat wegetarianizm?

Różne są motywy, które skłaniają ludzi do wyboru wegetarianizmu, jako sposobu na życie. Zdarzają się nawet tacy, którzy analizując anatomię człowieka, próbują doszukiwać się podobieństw jedynie z  roślinożercami (co jest oczywiście nieprawdą). Jakie są najczęściej wymieniane argumenty popierające wegetarianizm?

 • etyka – współczucie dla zwierząt, zwłaszcza trzymanych w nieludzkich warunkach na farmach hodowlanych i zasada niekrzywdzenia innych istot dla zaspokojenia własnych potrzeb;
 • religia – większość współczesnych religii zabrania zabijania zwierząt lub nakazuje znacząco je ograniczyć;
 • głód na świecie – podaje się, że na "wyprodukowanie" 1 kg białka zwierzęcego, potrzeba średnio 10 kg białka roślinnego, które mogłoby zostać przekazane głodującym;
 • estetyka – niektórych wizja jedzenia mięsa napawa obrzydzeniem;
 • zdrowie – propagowanie zdrowej żywności i zdrowego stylu życia.

Odmiany wegetarianizmu

Ze względu na różne motywy, jakimi kierują się jego zwolennicy, wegetarianizm może przybierać rozmaite formy.

 • Laktoowowegetarianizm – to najczęściej spotykana jego forma, zakłada rezygnację ze spożywania mięs (również ryb), ale dopuszcza w diecie produkty pochodzenia zwierzęcego (mleko, jajka, miód itp.).
 • Laktowegetarianizm – wyklucza z powyższej diety także jajka, dopuszczając mleko i produkty z niego wytwarzane.
 • Owowegetarianizm – pozwala na spożywanie jajek, wykluczając z diety inne produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym mleko) i oczywiście mięso.
 • Weganizm – popularna, ale rygorystyczna forma wegetarianizmu zabrania jedzenia mięsa i wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Bardziej radykalni jej zwolennicy rezygnują również z miodu. Weganie odrzucają również odzież ze skór zwierząt i kosmetyki testowane na zwierzętach.
 • Witarianizm – pozwala na spożywanie jedynie surowych owoców i warzyw. Witarianie dopuszczają podgrzewanie posiłków do temperatury 41 oC, wyższa ścina białko i pozbawia potraw pewnych wartości odżywczych. Witarianizm oznacza więc również rezygnację z kawy, herbaty i soków, na rzecz wody (najlepiej źródlanej).
 • Frutarianizm – najbardziej radykalna forma wegetarianizmu, zakłada żywienie się wyłącznie tymi owocami, które nie wymagają zerwania. Oznacza to, że dopuszczane są te owoce, które same spadły z drzewa. Frutarianie odrzucają również wszelkie warzywa, których zerwanie oznacza śmierć rośliny (jak marchew czy sałata).

Istnieją również formy pośrednie, jednak nazywanie ich wegetarianami jest błędem, ponieważ dopuszczają spożywanie mięsa w pewnych określonych formach lub sytuacjach. Należą do nich:

 • Semiwegetarianie – dopuszczają do diety ryby i białe mięso (drób).
 • Fleksitarianie – spożywają mięso w pewnych okolicznościach, jak żywienie zbiorowe czy np. podczas wizyty u osób nie będących wegetarianami.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu