Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Kazimiera Kłaput
kategoria:  Uroda, Zdrowe ciało, zdrowy duch

Kiedy wreszcie pierwsze promienie wiosennego słońca zaczynają przyświecać i robi się coraz cieplej, my zamiast czerpać z tego radość zaczynamy odczuwać zmęczenie i senność. Wszystko z powodu dopadającego nas wiosennego przesilenia. Choć słyszymy, że nikogo nie ominie, to jednak od nas w dużej mierze zależy czy będzie dla nas dokuczliwie czy też nawet nie zauważymy, że było.

Skąd się bierze?

Wiosenne przesilenie wiąże się, ogólnie rzecz biorąc, z przestawianiem organizmu z trybu zimowego na wiosenno-letni. Zwiększa się nasza aktywność, częstotliwość oddychania i ilość hormonów wpływających na nasz nastrój. Zachodzą także zmiany funkcjonowania układu krążenia, trawiennego, nerwowego i immunologicznego. Na nasze samopoczucie mają wpływ wszelkie zamiany zachodzące w otoczeniu, jak np.:

  • wzrost temperatury (zwłaszcza gwałtowny);
  • większe nasłonecznienie związane także z wydłużającym się dniem;
  • zmiana czasu, wymagająca od nas zmianę naszego rytmu dobowego;
  • ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, potęgujący niedobory witamin w naszym organizmie;
  • dla alergików duże znaczenie ma także pojawienie się w powietrzu pyłków kwitnących roślin i drzew.

Do wszystkich tych zmian organizm musi się przystosować, zazwyczaj w dość krótkim czasie. Przy osłabionych po zimie siłach witalnych stanowi to dla niego nie lada wyzwanie.

Skutki przesilenia

Zazwyczaj po zimie, na wieść o pierwszych ciepłych dniach, zrzucamy z radością zimowe okrycia, a wszystkie szaliki i czapki idą w zapomnienie. Jednak zbyt gwałtowna zmiana sposobu ubierania może spowodować wyziębienie organizmy, a stąd już tylko krok do przeziębienia, zwłaszcza przy i tak obniżonej odporności. Należy więc ostrożnie rezygnować z ciepłych swetrów, aby nasz organizm stopniowo przyzwyczajać do zmian pogodowych.

Innymi skutkami przesilenia mogą być:

  • bóle mięśni i uczucie ociężałości, spowodowane małą ilością ruchu i siedzącym trybem życia, a także niedoborem witaminy B6;
  • złe samopoczucie psychiczne, przygnębienie, rozdrażnienie, niepokój są wynikiem niedoboru wielu niezbędnych witamin w organizmie;
  • senność i zmęczenie wynikają gównie ze słabego dotlenienia organizmu.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu